S.P.Q.X.

XWP - 4th season

V. V. MMI E.H.
Kritika: XWP421, Ides of March

  Jak by řekl klasik, "Král je mrtev, ať žije král!" Tak přesně tenhle výrok se sem vůbec nehodí. Taky se sem nehodí výrok, "Zabili Kennyho! Ti parchanti!". A už vůbec se sem nehodí výrok, "Hlen se na nás hlení, hlení, je nám z toho na zvracení... fuj!" No, ale přece jen jeden výrok by se sem hodil, "Tak končí tahle tragédie, zlo prohrává a dobro taky" (no možná že to bylo v originále trochu jinak, ale co). Jaké tedy plyne poučení z tohoto výroku? No tak to se teď pokusím zjistit, páč sám taky nemám ani trochu páru.

  Tento původně předzávěreční díl, ale díky n@va vás baví závěrečný, nás provedl posledním, no dobrodružství je možná silné slovo, ale jiné mně nenapadá, no ale jo, nás provedl posledním, co kdy Xena udělala. Teď asi namítnete, že to kecám za pitomosti, když jsou natočený ještě další dvě série, jenže já mám teď na mysli tu Xenu, která to všechno začala. Tu princeznu bojovnici, která žila v době dávných králů a náčelníků. Tu hrdinku, která se stavěla na stranu slabých, před útlakem rozmarných bohů, ale naopak i na stranu bohů, když to potřebovali, protože věděla, že jedni bez druhých nejsou ničím. Tu, která věděla, že život je rovnováha mezi dobrem a zlem, ne jen dobro či zlo. Jenže ta dnes padla a se vším pěkným je konec. A jak je to možné? Odpověď zní: Gabriela. Ano, ta za to může. Tenhle G-pokémon™, co se z původní naivní, upovídané a roztržité Gábinky vyvinul. Tenhle nakrátko okudlaný G-pokémon™ co má jen plnou hubu moralizování, ponaučování a rozdělování věcí na jen bílé a jen černé, jako by ostatní barvy neexistovali. Tahle G-zrůdnost™ co nám z akčního fantasy seriálu dělá křesťansko humanistický magazín. Ano, viňme Gabrielu a z hlouby celého srdce ji nenáviďme - to nechť je naše láska k člověku. Protože jen díky ní už brzy zažijeme "Láska je cesta", "Láska je život", "Elli je ta láska" a "Ve jménu Elliho". A věřte mi, pak to teprve bude k zblití, k zblití, k zblití. A jsem taky bytostně přesvědčen, že za vatikánizací Callisto, mé samičky nejspanilejší, stojí taky tohle G-zvěrstvo™ (jestli si myslíte, že tahle Callisto nebyla tak špatná, tak se teprve těšte na díly "Fallen Angel" a "Seeds of Faith", protože tam už neuvidíte Callisto, ale nějakou krávu z organizace Matky za dodržování práv dětí).

  Jsem znechucen a žádné poučení z výroku v úvodu jsem nenašel. Šlus.

  Jéje! Málem bych zapomněl na jednu moralizující fajnovost, která mně docela pobavila. Jistě si všichni vzpomenete na dvojepizodu The Debt, kde se Xena rozhodne zavraždit (pozn. autora: rozdíl mezi zabitím a vraždou je zhruba v tom, že jako zabití se bere nechtěné, neúmyslné či nijak dopředu neplánované inhumování, vraždou se rozumí dopředu naplánované a uskutečněné inhumování) Ming T'iena - Malého Draka, protože to dlužila žluťoučký buchtičce Lao Ma. A jistě si určitě pamatujete, jak tehdy ještě láskotvorbou a mírotvorbou nezkažená Gabriela se jí v tom snažila vehementně zabránit, protože by to zničilo a pošlapalo vše dobré, co do té doby Xena vykonala a vrhlo by ji to zpět na stranu zla. Je proto velmi pozoruhodné, že když se v téhle epizodě Xena rozhodne zavraždit Caesara (opravdu se nejedná o zabití ale o vraždu, i když Xena v překladu Jana Urbánka pronesla, "Musím zabít Ceasara.", páč to byl při plném vědomí dopředu naplánovaný úmysl), tak láskyplná a mírublahá Gabriela nehne ani brvou a v klidu si odpochoduje povídat s krypl-healerem Ellim o tom, že ze všeho nejdůležitější je nedělat nic a být prázdný. Ať na to koukám tak či onak, pořád mi z toho vychází jedno: není vražda jako vražda. Jsou vraždy akceptovatelné a vraždy zcela společensky nepřijatelné. Kde je tedy ten moralizující a výchovný aspekt, že vraždit je špatné, ať už k tomu máme úmysl jakýkoliv? Kam se podělo postavou Gabriely tolik profanované křesťansko-sionistické "Nezabiješ!"? ...a nebo že by se nám autoři snažili vnutit myšlenku, kterou už tak dlouho vyznávají hlavní monoteistická náboženství s církevní hiearchií, "vražda není hřích, pokud neřežeš do vlastních řad". Je snad Pravda někde tam venku? Asi těžko, protože jak vidíme, Pravda je otázkou poptávky. A pokud tedy křesťansky smýšlející americké publikum chce více Pravé víry a méně polyteismu, musí jím ji tvůrci přeci poskytnout, aby přežili. A to včetně všeho "bílého a andělského" balastu kolem. Vždyť nic jiného než On přeci neexistuje, že?

   Grand finální Šlus.


  PS: Jediná skvělá postava tohohle dílu byla amazonka Amarice, která si zachovala svoji pozici vzpurné a cynické revolucionářky.

  PPS: Hmm, to jsem se ale rozjel, co?

  PPPS: Jestli si chce vůbec přečíst něco relevantního k dnešnímu dílu "Ides of March", koukněte se raději k Molirovi na Xena Fan Fiction.

XXIX. IV. MMI E.H.
Kritika: XWP418, The Convert

  Jako M.O'Lir velmi často ulétává na hudebním doprovodu a dokazuje to jeho hymnickou a oslavnou rovnicí "Joseph LoDuca = genius", já velmi často neulétávám na jistých mírotvůrčích lobby a to pro dnešek to dokážu tímhle "Najara = KRÁVA", tímhle "Gabriela = NESKUTEČNÁ KRÁVA" a tímhle "Elli = SKUTEČNÝ KRÁVA" (a to tam tentokráte ani nebyl a jenom se o něm plkalo). No, to by pro začátek stačilo a dále už nebudeme nadávat tak hlasitě (rozuměj velkými písmeny), ale hodíme na to pohled čistě nepodjatý a neosobní, pro zachování alespoň malé části objektivity.

  Probíhá Survival horror v jakémsi chrámu a tomu se snaží částečně zabránit X-warmaker™. Nedaří se to až zas tolik a tak nepozitiváci berou roha. Hrdinný tým se je vydává pronásledovat a zachránit novicky, které nepozitiváci unesli. Následuje další Massive Killing Machinery po níž jsou nepozitiváci Absolutely Out of Order. Jenže to je doprovázeno dvěmi nemilými skutečnostmi. J-bucht™ nešťastnou náhodou udělá Stab, Stab do bosse bandy Krytona (jakákoli podobnost s androidem Krytonem ze seriálu Červený trpaslík je, doufám, čistě náhodná) a po boji _neskutečná kráva G-peacemaker™ najde na zemi bronz sbírající Najaru (a to je opravdu E! E!)... Ve městě se Hrdinný tým obohacený Najarou dovídá, že Kryton měl syna a J-bucht™ se rozhodne, že mu sdělí, že do jeho otce udělal jaksi Stab, Stab a on je teď v karmické fázi To Be Dead... Hupky dupky do Akademie v Heliosu, tam však nacházejí syna, který si o svém otci myslí, že je Ultra-Pozitivácký Super Hero a tak nikdo nenajde odvahu mu říct, že Ultra Super Hero byl, ale nepozitivácký. Krytonovo syn tedy přísahá pomstu a odchází ze školy, ale hrdinný tým ho nechce ztratit z dohledu a tak ho bere do party... Jedné pěkné letní noci pozitivácky smýšlející Najara Krytonovo synu vyklopí, že jeho fotr byl Killing by Joxer. Ten nastaví svoji mood na nominální hodnotu Pretty Fucking Far From Good Guy a chce udělat Stab, Stab do J-buchta™. V poslední chvíli mu to X-warmaker™ překazí a přesvědčí ho, že sbírání fragů (tj. počítačový termín pro dělání bum bum do někoho, za účelem konvertovat ho stavu Useless) je špatné (no a to si právě nemyslim). Pak se hrdinný tým dozví, že se na ně vypravil zbytek Krytonovo bandy a tak další Deathmatch na sebe nenechá dlouho čekat. Xena se při něm kvůli větší sexuální atraktivitě nechá seknout do stehna a _neskutečná kráva G-peacemaker™ jí chce běžet na pomoc. Ale Najara ji zadrží a násilím jí nutí k cestě nenásilí (doposud ji k cestě nenásilí nutila pouze Jehovistickema hlodama, to jen tak na okraj). X-warmaker™ to tak nemůže nechat a hodlá darovat Najaře pár tutorialů o chování k bližnímu svému. Tento závěrečný souboj Tarzanově-liánovoidního typu byl opravdu z kategorie "Absolutely Fantasy". A všechno zase končí happybeginem (happyend už je trochu nude, ne?). To je celé.

  Šlus.


  PS: Jo, už jsem se zmínil o tomhle: "Najara = KRÁVA", "Gabriela = NESKUTEČNÁ KRÁVA" a "Elli = SKUTEČNÝ KRÁVA".

XXVIII. IV. MMI E.H.
Kritika: XWP419, Takes One To Know One

  Šustění větrů mezi košatými korunami stromoví, tlukot těžkých dešťových kapek do vyprahlých kaluží, probouzející se noc a osamělá jezdkyně na přebujelé ořici (tj. samička od přebujelého oře). Pokud máte pocit, že za takovýchhle nepříznivých meteorologických podmínek se většinou něco ošklivého někomu stane, tak máte pocit správný. Opravdu se totiž někdo "pořeže při holení" a začátku titulků se nedožije. To je situace vcelku prekérní, obzvláště, když není po ruce žádný fundovaný El Detectivo typu např. Hercule Pierot, Sherlock Holmes, poručík Colombo či Fox Mulder, a tak musí chytnout celou věc za přirození samotná hl. hrdinka™ Xenolombo™ a celý případ dotáhnout do fáze - není důležité odhalit, kdo to opravdu udělal, ale najít viníka. A tak se La Detectiva hl. hrdinka™ Xenolombo™ pouští do rozsáhlé a spletité investigativní činnosti, s cílem najít odpovědět na otázku, "Kdo je vrah?" Je to: Hdebil Joxer? X-buchtina™ matka Cyrene? King of Thief Autolycus? Venkovská bréca Minya? G-krávina™ sérga Lila? Či samotná G-kráva™? A nebo snad: Chief? Pan Garrison? Či Denverští Mustangové? Odpověď se dovíte na konci následující věty. A vrah je, chvilka napětí, ještě jedna malá chvilka napětí, hl. hrdinčina™ Xenolombinina™ přebujelá ořice Argo. Tak to jsem nečekal ani já a to jsem v jednu chvíli myslel, že by to mohl být i samotný DARTH VADER převlečený za neviditelnou ruku smrti. No a to je dnes celé, seru na to, du domu. Šlus.

  No, to mi asi neprojde, už to vidím, tu záplavu reklamních majlů, že za svoje těžký prachy zacálovaný Žluté Bezedné Díře, chcete mnohem víc. Tak dobře ještě pár vět. Máma mele maso. Ema má mísu.

  Šlus.


  PS: K pozitivům této epizody bych přiřadil to, že byl použit ještě dosud neužitý námět, a to čistokrevná hardcoreová detektivka. Dále to, že G-kráva™ necekla ani slovo o podělanym míru a podělaný lásce. A ještě to, že zde zhmotnila svůj sexy zadeček, do téhle doby Ercyl only, bohyně Discord. A do negativ by zhruba tak spadlo to, že bohyni Discord přejmenovali na Neshodu (dost dementní, co? Urbánku, Urbánku, mám tě na seznamu.). To, že vrahem není G-kráva™ a tudíž si ji nakonec neodnese Neshoda sebou do Tartaru. A ještě taky to, že za celejch čtyřicet minut zhebnul jen jeden humánek a to lovkyně gaunerů - Havranika (ale to už super-translator Urbánek neměl tu odvahu přelouskat a tak to zanechal v originále, Ravenica).

XXVII. IV. MMI E.H.
Kritika: XWP420, Endgame

  "Roots, bloody roots..." jak by zpíval Max Calavera ze Sepultury spolu s Lucianem Pavarotim. A proč vůbec začínám s textem "kořeny, proklaté kořeny"? Páč tahle epizoda se po dlouhé době konečně vrací ke kořenům tohoto seriálu a k tomu, co Xena má především být, tedy Princezna bojovnice. A když bojovnice, tak tedy boje a to pořádné. Spousta krve, mrtvých, umírajících, neožívajících, dožívajících a spousta krve. Tak je to správné a tak to má být. Ale nejsme zde, abychom si povídali, jak super to bylo, to si můžete najít na jiných stránkách (třeba M.O'Lirovi oslavné výlevy na jeho sajtě ;-), ale proto, abychom se podívali na stinnou stránku věci, je-li vůbec nějaká. A to by v tom byl Nazarejec, abych nějakou nevyšťoural.

  Nejprve však hrubý popis dění: Amazonky vedené Ephiny slídí po lese a vyslídí Římskou armádu, Brutova typu. Boj. Ehpiny vyslídí vlastní smrt. Amazonka Amarice slídí po Gabriele, když jí vyslídí, oznámí jí, že nyní je novou královnou Amazonek. Xena a Gabriela jsou odslíděny do vesnice Amazonek, kde však předtím slídila jiná Římská armáda, Pompeiova typu, a trochu si tam zařádili. Přípravy na odplatu. Xena vyslídí Bruta a pak zněj vyslídí pozice Pompeia. Potom vyslídí přepravní konvoj Amazonek unesených Pompeiem a osvobodí je. Pompeius je nepotěšen událostmi a slídí po Xeně. Xena je připravená a Total War může začít, ale z jiné strany k nim slídí Římská armáda, Brutova typu, takže Xena propouští Bruta za podmínky, že svou armádu pošle pouze proti Pompeiovi. Fog of War. Xena slídí po Pompeiovi a až ho vyslídí, vyslídí od něj jeho hlavu. Tu pak posílá po Brutovi Caesarovi. No a to je zhruba celé.

  A teď ty stinné stránky. Hned první co praští do očí je to, že Brutus nám chudák nějak příliš rychle zestárl, asi desetkrát rychleji než Xena (ve When in Rome je to 25-letý sympaťák a tady ho máme jako 60-letého veterána, zatímco Xena stále vypadá na 28). Hned další co nepotěší je skutečnost, že kdyby Gabriela neprudila pořád se svým mírem a láskou, mohlo být více krve a více bědujících humánků. A ještě jedna, taková už docela tradiční, je spodivem, jak vždycky pár v kůži oděných buchet vymlátí několika desítek hlavou dobře vycvičenou armádu.

  Šlus.


  PS: Tomu, kdo vybírá pořadí odvysílání epizod na stanici n@va, by měl někdo strčit ježka do prdele... chcíplého.

XXVII. IV. MMI E.H.
Kritika: XWP422, Deja Vu All Over Again

  Tak ňák nevim, jak vůbec začít. Ne, že by se v této epizodě nedělo nic, co by nestálo za zdrbnutí, to ne, ale prostě se tam nedělo (a jestli něco nebo nic, tak to vám fakt nevím). Tahle epizoda se jako jedna z mála odehrávala v současnosti a vždy platilo, že epizody ze současnosti jsou naprosto ujetý a bláznivý - tedy hodně povedené. Ale nic netrvá věčně a i tvůrcům jednou došel dech. Nechci říct, že to byl vyloženej propadák, to ne, ale nic extra se skutečně neodehrálo, takže to celé raději shrnu do pár pozitiv a negativ.

  negativa:
  - průměrný komediální námět navíc ještě utopen pod jakousi strojovitostí a nevýrazností postav (jedné buchtě se zdává, že byla v minulém životě Xena, tak zachází k jiný buchtě, co vrací do minulejch životů a shledává, že ve skutečnosti byla Joxer - tak tohle se fakt dalo zpracovat mnohem lépe; netuším, proč vždy, když Lucy hraje místo Xeny komediální postavu, proč se vždy chová jako telenoveloidní uťáplá slepice, copak nejsou i jiné komediální charaktery?)
  - nadbytek hluchých míst (kromě pár povedených situací vše ostatní)
  - až zarážející nepřítomnost povedených hlášek a narážek (ne že by jich bylo poskrovnu, ale jaksi vyzněli už opotřebovaně a omšele, prostě chce to víc novejch nápadů a ne se stále vykrádat dokola a stavět na již mnohokrát užitých vtipech)
  - Áres (takového hidiota z něj ještě nikdy neudělali)

  pozitiva:
  - subtext (ke konci tam cmrndli víc než kapku subtextu (Xena v těle Teda Raimiho líbá Gabrielu v těle Reneé O'Connor), ale tohle to fakt už nezachránilo)
  - pár povedených narážek na samotný seriál XWP
  - ve flashback-cích se objevovala docela často Callisto
  - epizoda nebyla delší, než všechny ostatní (ale na otrávení byla dlouhá až dost)

  Závěr. "Yes, Virginia, this is a Hercules" - extraliga. "For those of you just joining us...", první liga. "The Xena scrolls", první liga. "Deja vu all over again", okresní přebor úplně jinýho sportu. A to je velmi smutné. Nu, co naplat, snad někdy příště.

  Šlus.


  PS: Tím že tato závěrečná epizoda byla odvysílána jako 18. z 22 zase n@va předvedla, jací jsou to hovada.

XVI. IV. MMI E.H.
Kritika: XWP417, The Play's The Thing

  Jedna dobrá rada hned na začátek: "Nikdy nepište kritiky, když jste namol opilí", páč z toho může vzniknout velmi pozoruhodný literární entita (viz mé zhodnocení minulé epizody "The Way").

  A hned po začátku ještě jedna zajímavost. Možná jste si všimli, že jistý nejmenovaný gábinofil vytvořil takou pro něj zcela jistě zajímavou utilitku, která má svůj účel v tom, že v HTML kódu vyhledá zadaný řetězec písmen (např. Gabrielle) a potom veškeré věty (převážně nelichotivé) s tímto řetězcem z HTML kódu odstraní a následovně zobrazí zcenzurovanou verzi textu (který už není nelichotivý, ale zato docela nesrozumitelný). No a protože se v tomto díle G-biatch™ vyskytovala víc než dost, tak aby to srozumitelné bylo, budu jméno oné G-biatch™ v celé této kritice vynechávat (jak by přece mohl odstraňovat něco, co není, ne?), čímž jeho promyšlený systém nejenže obelstím, ale i omočím (mírnější verze výrazu ochčiju, nechtěl jsem být vulgární (to je latinsky obecný)). Takže až v textu budete číst věty bez podmětů či to někde jinde bude chybět (rozuměj v pozici jiného větného členu), nenechte se zmást, patří tam to jisté jméno.

  X-pussy™ a paří na louce zelený jógu. se nemůže soustředit, protože si ve městě, kterým nedávno prošli, zapomněla svitek, a tak poprosí X-pussy™, aby se pro něj mohla vrátit. X-pussy™ souhlasí a se hned vydává na cestu. X-pussy™ se vzteká, že se s ní ani nerozloučila. Dorazí do toho města a vytrvale pátrá po svitku, ale dříve než svitek najde J-buchta™, který se tam mrcasí. Vzápětí osloví nějaká stará důra, že její svitek našla a ten je tak boží (skoro jako Arnoštek), že by podle něj měla zrealizovat hru pro její divadlo. chvíli váhá, ale pak přeci jen její nabídku přijímá. Divadlo vypadá pětiprdelně a po počátečním překvapení, které rozhodilo, se přeci jen dává do práce. J-bucht vyhlašuje obsazování rolí do nové hry a do divadla se hrnou první uchazeči o role (toaleťáku) a Xeny. Vybírání je nelehké, ale nakonec vybere několik osob, které jsou schopné hrát. Ale byla se všemi uchazečkami do role (toaleťáku) nespokojená, tak obsazuje sama sebe do role (toaleťáku) sama sebe. Začíná zkoušení hry a ta se na všechny možné pohledy jeví jako mírotvůrcoidní idiocie. Ale to byl taky hlavní důvod, proč si tuhle hru tamta stará důra, co jsem o ní psal na začátku, vybrala, páč má v plánu nalákat na hru investory, vyloudit z nich peníze a pak se s nimi zdejchnout. Herci jsou při zkoušení zklamaní, páč ta hra je naprosto nudná idiocie a oni by chtěli více krve, sexu, násilí, sexu, vína a sexu. je zoufalá, a tak se jde podívat do protějšího divadla, kde se zkouší nová hra od renomovaného autora. shledává, že opravdové umění je plné krve, sexu a násilí. Takže přehodnocuje přístup a vše chybějící do hry doplní. To zjistí stará důra a rafinovanou lstí ji donutí vrátit se k původní verzi. Nastává premiéra a divadlo je zaplněno lidmi. Hra začíná a je to vskutku blbost největšího kalibru, investoři (převážně z řad banditů) jsou nespokojeni a rozpoutávají bitku. Všichni se mlátí se všemi a právě v této chvíli se do děje vrací X-pussy™, aby opět nakopala pár zadků. Nakope pár zadků a je konec.

  Jak jste z obsahu asi vytušili, tahle epizoda se celou dobu tvářila jako faktická zhovadilost. Ano, byla to zhovadilost, ve které byly pouze dvě skvělé scény. První, hned ta první scéna, ve které paří X-pussy™ a jógu, tak ta je plná vtipných narážek a je i docela subtextoidní. Druhá, hned ta poslední - závěrečné titulky, tak ty byly naprosto super, ostatně jako vždy, ta bezchybná kombinace černé a bílé, podbarvená naprosto geniální hudbou Josepha LoDuca, na něm já prostě ulítávám.

  Šlus.


  PS: Teď když se na tím tak zamyslím, tak mám dojem, že člověk nemusí být ani namol opilí, aby se jeho kritika zvrhla do velmi pozoruhodného literárního entity.

XV. IV. MMI E.H.
Kritika: XWP416, The Way

      Nedělní chvilka filosofie:
Cesta... může být podstatné jméno otázkou? Ano, může, prakticky cokoliv, pokud za to dáme otazník. Ale může to být otázkou, i pokud za to otazník nedáme? Nejspíše ano, protože autoři nám odpověď dají. A k čemu by potom byla odpověď, pokud by nezazněla otázka, že? To já sám sice netuším, ale nejspíš by to byla jen prostá oznamovací věta, bez podstatné informativní hodnoty (tj. pokud nás informace nezajímá, tak je nám celkem na nic, pokud se ji dozvíme). A jak tedy zní odpověď (nebo lépe, prosté oznámení) na otázku Cesta (tu bez otazníku)? (tenhle otazník patří k celé větě, páč ta je otázkou, takže si to nesplést a nemyslet si, že patří ke slovu Cesta, protože potom by byl komentář "tu bez otazníku" celkem nelogický, že?) Autoři ústy Elliho odpoví/prostě oznámí "život". To je věru šalamounská odpověď/prosté oznámení, protože nikdo vlastně ani neví, co to ten život je. Moderní věda tvrdí, že život se vyznačuje jistými základními znaky (látková výměna, pohyb, reprodukce apod.), různá náboženství vnucují myšlenku, že život je jakási nehmotná podstata, která nemá s materiálním světem co dělat (představy o duši apod.), jiní zase tvrdí, jako třeba A. Schopenhauer, že život je vůle k životu, pomocí které vstupujeme do podstaty světa (BTW, jedno jeho tvrzení "láska je pouhá iluze, nástroj přežití druhu, vůle jen tak" mi silně připomíná Callistino tvrzení "láska je jen trik, kterým nás příroda nutí k rozmnožování", hmmm, že by Callisto četla Arthura, či snad Arthur viděl tenhle díl s Callisto?), nebo F. Nietzsche, že život je boj, válka o prostor pro vůli k moci, a nebo třeba H. Bergson, život sám je mrtvý. Takže jak sami vidíte, odpověď/prosté oznámení "život" nám přináší stejnou informační hodnotu jako kdyby Elli odpověděl/prostě oznámil "pět sloních". Ale přece jen i z toho se něco můžeme dozvědět a to, že autoři jsou zcela poplatní Aristotelovu výroku "jediné co vím, je, že vím prd" (nebo "nevím nic", teď si přesně nevzpomenu). Tak co, vy snad víte o něco víc?

  Šlus.


  PS: Jejda hele, málem bych zapomněl, o čem že to vůbec jako bylo. Nevím jestli jste to zaregistrovali a sledovali, ale před časem (tak pět šest let, maximálně sedm) šel v televizi čínský (aspoň myslím, ale koule do hnětače na těsto za to nedám) mnohadílný seriál Opičí král. Celé to bylo o putovaní jakési humanoido-opice za něčím, na co si vůbec nevzpomenu, ale pořád se to odehrávalo v prostředí čínské mytologie (či jakési východní), bylo tam spousta kung-fu like soubojů a celé to bylo přeplácané sytými pestrobarevnými hipíkoidními barvami. Můj osobní názor je, že autoři viděli tenhle seriál taky (a ne jednou) a nechali se tak trochu inspirovat (a to víc než jednou).

  PPS: A kurwa, ještě pořád jsem se nedostal k tomu, o čem to bylo. Tak tedy (ale fakt stručně), samička-X™ a zrůdička-G™ se pořád couraj po Indii. Přimrcasej se ke ksichtu- Ellimu™, který prakticky uplatňuje svoje Devi-čství (viz epizodu Devi) a lidi ho renejmnou na boha v lidské podobě - Avatara. Po ksichtovi-Elllim™ pase démon v sameččí podobě - IndraŠit a hodlá ho killnout. Samičku-X™ a zrůdičku-G™ vystopuje opička-H™ (takový téměř dokonalý klon Čubaky, ale zvoucí se Hanuman) a poradí jim, what they would to do. Démon je zastihne před jedním chrámem a vystřihne si do schránky (Ctrl+X) ksichta-Elliho™ a zrůdičku-G™. Samička-X™ zkejsne v chrámu a opička-H™ jí poradí, aby otevřela své srdce Krišnovi (Hare Krišna, Hare Krišna, Krišna, Krišna, Hare, Hare) a ten jí dá Sílu Impéria, které vrací úder, jež jí dopomůže Démona inhumovat. Démon si ksichta-Elliho™ a zrůdičku-G™ vlepil (Ctrl+V) do svého paláce na ostrově Lanka a tam je mučí (což mu schvaluju). Pak se do toho vloží samička-X™ a začne kung-fu like bitka, před kterou si ještě Démon nechá narůst šest rukou. Samička-X™ si nechá dvě useknout a pak narůst čtyři. Spousta kung-fu like soubojů a pak, jak jinak, hepáč. To je zhruba celé.

  PPPS: Tenhle díl byl geniální v tom, že opravdu pod pozlátkem konzumu donutil člověka začít myslet. Střet indické kultury s evropskou (vždyť i celý filosofický směr iracionalismus, zastoupený A. Schopenhauerem, F. Nietzschem či S. Kierkegaardem je jakousi syntézou řecké a indické filosofie) přímo vnucuje nový způsob vnímání, nový pohled na podstatu života, která je vlastně jen neskutečně rozmazanou imaginací opiáty sjetých božstev.

VII. IV. MMI E.H.
Kritika: XWP415, Between The Lines

  Celé toto dnešní konstruktivně kritické zhodnocení je věnováno samičce SeXence, páč se v této epizodě zhmotní její samička nejmilejší, šelmička nejsvůdnější a šamanka nejnietzscheovatější, buchtička Alti (s níž se zřejmě na dlouhou dobu odloučíme, páč nepředpokládám, že by Fe-man překvapil a odvysílal pátou sérii ještě letos, nebo aspoň příští rok). Dále si tuto kritiku taky věnuji sobě, páč se zde v jednom flashbacku mihne i moje samička nejmilejší, zlatý vlas, maličká nožka, útlý pas, okrouhlý bok a ňadra dmoucí, Callisto moje vševědoucí.

  Tak jsem tak sledoval Xenin vstup do dalšího náboženského systému a napadlo mě, že by bylo dobré, položit si tuto otázku. V co Xena věří? Nebo. Věří vůbec? Autoři nám neustále vnucují, že věří v sebe, věří, že osud si tvoří sama, že své činy si rozhoduje ona sama a ne někdo jiný a už vůbec ne sudičky (natož scénáristé) (pozn. autora: zde bych vypíchl, že tvůrci Xeny do jejího charakteru cmrndli víc než kapku Nietzscheho, páč ten taky stavěl na teorii, že je určitý typ jedinců, jenž se řídí právě jen svou Vůlí a jsou předurčeni k větším věcem, než ostatní. Používal pro ně označení "Übermann"). Ale je to to jediné, čemu Xena opravdu věří? Za svou existenci se již setkala s celou řádkou božstev (řecké, egyptské, severské, keltské, čínské, indické), se kterým si povídala, hádala se, bojovala, škemrala o pomoc, uzavírala spojenectví, vzpouzela se jim, ale i kula pikle, zneužívala je a souložila s nimi. Lze po tomhle všem, co s nimi prožila v ně nevěřit? Samotný její největší kámoš, Ercyl, je synem boha (synem Iova (2. pád od Iuppiter) a Alcmeny, kterého neustále pronásledovala Iunona (manželka Iovova) (pokud si myslíte, že Hercules je synem Diovým, tak jste pěkný hovada, páč Zeus měl s Alkménou syna Hérakla, po kterym zase pásla Diova manželka Héra (jen tak na okraj, podobnost příběhů Hercula a Hérakla je přímím důsledkem efektu: "My jsme Řím. Budete asimilováni. Veškerý odpor je marný."))). Pokud Xena věří v sebe, nevěří v bohy. Nevěří-li teda v bohy, nemůže tedy ani věřit v Hercula. Hercules je tady irelevantní. Je-li Hercules irelevantní, jak pak mohl svést s Xenou první souboj a odvrátit ji od strany "temna"? Pokud však Xena nebyla odvrácena od strany "temna", tak jak by pak mohla vzniknout ta Xena, která je nám servírována? A nevznikla-li, pak tedy neexistuje. A neexistuje-li, pak ani nemůže v něco věřit. A tím je má otázka jednoznačně zodpovězena, Xena je ateista (jako Nietzsche). Pokud ovšem existuje (v důkazu se mi vyindukoval předpoklad, že Xena neexistuje a to by se některým rejpalům nemuselo zdát košer. Dokonce by mohli z tohoto předpokladu dojít k závěru, že Xena není. A není-li, tak na co to vůbec čučíme v televizi? Hmmm, na co to vůbec vlastně čučíme?).

  Dost filozofování, hoďme taky oko, o čem jako že to bylo (to aby bylo co SeXence věnovat, páč pochybuju, že by se spokojila s pár abstraktníma filosofickejma slovokupama). Celý děj se odehrává zase v Indii, kupodivu zase plné Indů a tak na dotvoření atmosféry si poslouchám LP od Impaled Nazarene: URGA-KARMA (plné takových hitovek jako: Sadhu Satana, Gott ist tot, Coraxo, Kali-Yuga etc.). Ono vůbec celé se to dneska ňák točilo kolem záhadného indického pojmu KARMA, tak by bylo docela good, říct si co to je, ne? ___ Karma - v indických náboženských a filozofických systémech univerzální zákon odplaty za minulé činy, od dob Upanišad spojený s nezávisle vzniklou představou o převtělování. Charakter zrození, životních prožitků a délka života jsou obecně určeny charakterem činů, které jedinec vykonal ve svých minulých životech: dobré činy vedou k lepším zrozením (např. do vyšší -kasty, poskytující lepší předpoklady ke konečnému vysvobození z koloběhu existencí), zlé činy ke zrozením nižším (nízká kasta, zvíře, popř. rostlina). Tak je mj. vysvětlena i existence sociálních nerovností. Za nositele karmy je obvykle považováno tzv. jemnohmotné tělo, jež opouští zemřelého a vstupuje do nově vzniklého zárodku. Působení karmy lze eliminovat jógou, jejímž konečným cílem je osvobození od determinace minulými činy a tím i ukončení koloběhu zrození -sansára. ___ Teď už víme dost, abychom se pustili do děje. Takže, G-karma a X-karma změní ohoz, aby mohly být po celou epizodu dost sexy. V městě, kde jsou, právě probíhá pohřební průvod, se všemi libůstkami, které k tomu náleží (tj. pálení vdov po zesnulém spolu s ním a zaživa, ať si diváci užijí). G-karmě a X-karmě se tento brutální a nápaditý zlepšovák nezdá dost funny, a tak aby všechny naštvali, zachraňují vdovu z plamenů. Indové se fakt naštvali, začnou Obě-karmy pronásledovat. Ty se nakonec schovají v jednom domě. G-karma barikáduje dveře a X-karma spolu s vdovou pátrají, jak se z domu vypařit. A to vezmou doslova. Vdova začne něco žvatlat o karmě, udělá pár náročných 3D akcelerovaných světelných efektů a jen tak z prdele vypaří X-karmu do budoucnosti. Ta vůbec netuší, co se děje. Z jedný záporácký buchty se parciálně vyderivuje SeXenčina favoritka, A-karma, a X-karma už ví, co se děje. Sice neví proč, ale musí ji zabít. A-karma taky X-karmu poznává a hned jí taky řekne, že ji konečně opět našla a ať si připraví prdelku, bude sex. G-karma zjišťuje, že X-karma je fuč a nutí vdovu, aby ji vyslala za ní. Ta oponuje, že to není žádná prdel a ty efekty kolem taky nejsou nejlacinější. G-karma řekne, "neser stará" a stará teda nesera pošle ji někam (do budoucnosti). G-karma se v budoucnosti objevuje jako mladý pohledný chlapec (BTW, X-karma je tam jako ohyzdná "piecemaker" babice). A-karma má od scénáristů předepsáno, že když zabije X-karmu, získá její Sílu a bude z ní DARTH VADER (zde ho nazývají "Ničitelka národů") a tak jde Oběma-karmám po krku. X-karma a G-karma proti ní chystají la Revolución, ale A-karma jim vyklepe prdelky i s buchtičkama a zajme je. G-karma vybalí trik, že nejlepší způsob, jak se dostat do minulosti je se pořádně pokérovat. A tak vytáhnou tetovací náčiní a jdou na to. Pak za nimi přijde A-karma, že jim finálně naplácá na holou, ale X-karma a G-karma spojí své Dešvorce v Sílu MEGA-Zordu a za spousty systém zatěžujících 3D efektů se spolu s ní přenesou zpět do minulosti. V té chvíli si zrovna Indové pouští se záznamu upalovací rituál s vdovou, ale k jejich druhému naštvání, z ohně vyskáčou X-karma a G-karma a vyvlečou z něj i vdovu. Indové jsou nasraní, ale jejich nasrání přehluší A-karma, která se po chvíli vyrotuje z ohně taky. Vygebí se X-karmě, že když ji zatáhly do minulosti, tak se jí vrátila i její brujeriózní Síla a teď může dát všem na zadek tak, až budou mít orgasmus. X-karma i G-karma si nechávají dávat na zadek. Ale když A-karma za jisté X-karminy pomoci připraví G-karmu o vlasy a ještě navíc chce znásilnit i vdovu, X-karma (za křiku: "Za Přemka Podlahu") se _opravdu naštve_ a spolu s G-karmou (za křiku: "Oi! Oi!") opět zapojí Sílu MEGA-Zordu a A-karmu (za křiku: "A do pr...!") zdiferencujou podle času na nulu. Indům se představení líbilo a poklidně odešli do svých domovů žrát kuře na kari s indickými plackami.

  A ještě pár ostřejších slov na závěr. Je opravdu třeba, aby bylo každé sebemenší uprdnutí doprovázeno WaltDisneyovskými pestrobarevnými duhami, poletujícími mlžnými hvězdičkami a poblikávajícími světýlky? Já jsem toho názoru, že trocha střídmosti je někdy mnohem více působivější a přirozenější, než kýčovitě přebarvené "grafické zázraky", které nám grafické studio Flat Earth vnucuje v každé periodě televizního signálu.

  Šlus.


  PS: Nemyslete si, že když tahle kritika není ryze negativní, a že když se tam mihla Callisto, tak že se mi tahle epizoda líbila.

  PPS: G-karma je na krátko, a abych byl upřímný, tak takhle kravskej účes už jsem dlouho na nikom neviděl.

VII. IV. MMI E.H.
Kritika: XWP414, Devi

  Tak obě buchty nám konečně po dlouhém putování (celou minulou epizodu (no, i když tu strávily celou v ňáký jeskyni a honily si ... , chytaly lelky (a kanárky a želvu a králíka))) plném nesčetných (toho jednoho právě zmíněného) dobrodružství dorazily do Indie plné Indů, kteří si jich vůbec nevšímali (koho by taky ty dvě zrovna zajímaly, mně tedy ne, leda že by tam byla ještě jedna blonďatá buchta navíc, co umí takový skvělý kousky s rozžhavenejma koulema). Následuje prohlídka tržiště a čumění na Davida Cooperfielda, který si však nechal narůst černý vlasy a vousy a říká si Elli (zde sice ještě vystupuje jako polozáporný kretén, ale v blízké budoucnosti se promění v lásku přinášejícího kreténa, který celou XWP zahalí do cukroušského hávu pravdy a lásky, která zvítězí nad lží a nenávistí (a všech ostatních, kterým není Elliho pravda a láska dost dobrá)). Elli provede trik, při kterém neshodou okolností jeho asistentní samičku včelku Máju (nebo to byla Maia) posedne duch. Nastane zmatek a duch se stěhuje do GGG, pod jehož vlivem pak GGG uzdravuje, léčí, pomáhá bližním a připravuje se na světovládu. Věčně zhulení Indové v ní vidí spasitelku a furt na ní volají Debil, Debil (či snad Devi, Devi). XXX je z toho nemoudrá (ale stále sexy) a okolnosti ji donutí spolupracovat s kreténem Ellim. Pořád se to tam mrcasí a mrcasí, až se to domrcasí do stádia: XXX se dozví, že GGG posedla bohyně Tataka, která má podle legend uzdravit nemocné, získat je do své armády, porazit boha Rámu a nastolit světovládu. Tatace se sice moc nechce, ale legendy jsou legendy, a tak pěkně musí dělat to, co jí přikazují. XXX se ty legendy nelíbí a východisko vidí v tom, že pomocí exorcismu z GGG Tataku vyžene. Jak usmyslí, tak vykoná. Na náměstí právě GGG/Tataka vyhlašuje celostátní pátrání po XXX a současně provádí akci Čisté ruce a Čistá rasa. XXX se vyprdelí na nádvoří a že jako toho ducha z GGG vytluče. XXX a GGG se tlučou a tlučou a tlučou a tlučou a jestli se nestloukly, tak se tlučou až dodnes. Naštěstí je to dneska přestalo bavit, XXX použila Mortal Kombatovou fatalitu a GGG se porušila vnitřní ochrana operačního systému a vyhodila ven svou modrou obrazovku smrti. Toho využívá Elli a z GGG po chvíli prudění Tataku vyprudí. XXX a GGG odjíždějí na prázdniny a užívají si nezávazného sexu (škoda že až po titulkách, jinak by se bylo na co koukat).

  Výtka první: Proč GGG vypadá dobře a sexy jen ve chvílích, kdy nehraje GGG, ale někoho jiného? Výtka druhá: Proč XXX nosí pořád své kožené oblečení, když daleko lépe vypadá bez něj? Výtka třetí: Proč Elli na konci epizody nezemře (což by bylo nejrozumnější)? Výtka čtvrtá: Proč si autoři myslí, že jsem natolik retardovaný, že jim sežeru zlepšovák typu: XXX mrskne bičem, ten se omotá kolem tyče na jednom domě, XXX se zhoupne jako Tarzan na liáně, ale má to nevýhodu, ona totiž stojí na zemi a tak místo očekávaného obloučku autoři ji nechají proletět vzduchem jako kdyby se odrazila z trampolíny, he? Výtka pátá: Proč vůbec ve všech soubojích všichni lítají tak trochu nepřirozeně (vyskočí, lineárně se přesunou i o několik desítek metrů a pak doskočí kotoulem)? Výtka šestá: Proč už mně nemůže napadnout další věc, kterou bych zdrbnul?

  Šlus.


  PS: Dneska jsem viděl kus seriálu Pokémon. Mám trauma.

VI. IV. MMI E.H.
Kritika: XWP413, Paradise Found

  Po minulé, tak trochu více surreálné a ne zcela s danou epizodou související kritice, jsem se rozhodl přehodnotit svůj styl psaní a pokusit se vrátit ke svým kořenům, které opravdu něco kritizovaly a nebyly jen jakousi smyslupustou slovokupou™ (termín obdobný hvězdokupě, kde jde o skupinu gravitačně vázaných hvězd, tak zde jde o skupinu mezerami vázaných slov).

  1 of 4 a 2 of 4 kráčí soutěskou a znenadání na ně vyskáčí banditi. 1 of 4 tasí meč a seče. Bandité přijímají rány s vděčností jim vlastní. 2 of 4 tasí hůl a řeže do toho co se dá. 1 of 4 popadne führera banditů a mrskne s nim po ostatních. Pak už jen 1 of 4 a 2 of 4 zpívají, "už je to uděláno, už je to hotovo, nevídáno, neslýcháno, mlátit se bude na novo." A ještě jednou je ztlučou. (Tak škoda, že tam tahle scéna není, protože je fakticky skvělá. Teď teprve začíná vlastní děj epizody.) V jeskyni. 2 of 4 hubuje 1 of 4, že se jí mlácení banditů líbilo. 1 of 4 se diví, proč se zastává takovéhle sebranky. Šramot. 2 of 4 se jde podívat dozadu do jeskyně, co to bylo, páč 1 of 4 má bodno-sečnou ránu na noze z předešlé šarvátky. Nevrací se. 1 of 4 ji jde hledat, nachází díru a skáče do ní. (To vypadá jako dost dobrej způsob na balení samiček, někde si rozplácnete díru, ony vám do ní spadnou a pak už jsou vaše.) Kanárci, želva, králík. Obě of 4 se octnou ve wonderful zahradě. Potkávají 3 of 4, který se chová jako cvok a všechny jeho další atributy jsou také nastaveny na hodnotu cvok. Kanárci, želva, králík. Obě of 4 prolezou kolem modrých soch do palácové místnosti, kde nacházejí 4 of 4, vyholeného hidiota, který přináší lásku. Kanárci, želva, králík. 4 of 4, vyholený hidiot, jim prozradí, že jsou v zahradě dobra, kde je jen dobro a k tomu mu dopomáhej dobro. Kanárci, želva, králík. 2 of 4 chce zůstat přes noc, aby se mohla vykoupat s 1 of 4. Kanárci, želva, králík. Druhý den zasvěcuje 4 of 4, vyholený hidiot, 2 of 4 do tajů jógy. 1 of 4 sama sebe zasvěcuje do tajů každodenní rozcvičky. Kanárci, želva, králík. Kvůli 2 of 4, která je učarována dobrem, zůstávají ještě jednu noc. 1 of 4 není vůbec happy, páč čuje něco shnilého. Kanárci, želva, králík. 2 of 4 stále paří se 4 of 4, vyholeným hidiotem, jógu. 1 of 4 nachází 3 of 4 a vymáčkne z něj, že ve skutečnosti 4 of 4, vyholený hidiot, vysává dobro z lidí a přeměňuje si svět k obrazu svému. 1 of 4 se zbavuje posledních kousků dobra v sobě. Už žádný kanárci, už žádná želva a už žádný králík. 2 of 4 je totálně sjetá a 4 of 4, vyholený hidiot, z ní vysává energii. 1 of 4 sebou nechá házet o stěny (aby ho zmátla) a pak s ním svede _grand finále. Vše se rozplyne a už jsou zase v jeskyni a svobodní. No, to je dobrá pruda, co?

  Hned na úvod je třeba poznamenat, že tohle je krásný příklad zákonu o zachování celkového rozpočtu epizody. To, co tvůrci přeplácali v grafickém a vizuálním ztvárnění, to museli ubrat všude jinde (zhovadilej příběh, jen 4 herci, jen 6 scén, úděsnej dabing). Hned na prostředek je třeba poznamenat, že rozhovor 2 of 4 se 4 of 4 o tom, že aby někdo mohl spasit svět, musí nejdřív spasit sám sebe a oddat se plně dobru. Pak bude schopen přetvářet celý svět k obrazu svému. K něčemu vznešenějšímu a čistšímu. Tak to považuji za naprosto zcestné, protože pokud si bude někdo přetvářet svět podle sebe, bude to čistě subjektivní a pak se najde veliká spousta jiných, kterým se to nebude líbit (ideální ukázka v praxi je třeba A. Hitler, který také nechtěl nic víc, než jen trochu čistší svět). A na konec je třeba poznamenat, že 1 of 4 s králičími zuby, vypadá dost nevkusně a ne hrozivě. To si mohli tvůrci strčit do prdele.

  Šlus.


  PS: "Bůh je mrtev, Bůh zůstává mrtev a mi jsme ho zabili." - Friedrich Nietzsche

  PPS: Jak tak na to koukám, tak ten návrat ke kořenům se mi opět vymknul z rukou. Nu co. Se stává.

VI. IV. MMI E.H.
Kritika: XWP412, If The Shoe Fits

  Bylo nebylo, ale mnohdy by bylo mnohem lepší kdyby nebylo, než kdyby bylo. Protože pokud něco nemusí být, tak ať to raději není. Ale opravdu NENÍ. Ne, že to JE, pustí se to v televizi a pak na otázku, "Co to bylo?", se odpoví "Co jako?" (hmm, to není špatný začátek, skoro jako v pohádce).

  Pokud jsem si doteď myslel, že to nejodpornější na IV. sérii XWP je Gabriela, tak jsem se šeredně mýlil. Je to věc, jejíž dokonalou regulaci zvládli jedině Spartáni. Ano, uhodli jste, tou věcí jsou děti. Konkrétně malé holčičky. A ještě konkrétněji jedna malá čůza slyšící na klíčové slovo "Alesia". Malé děti mají jednu odpornou vlastnost, bezděky způsobují, že muži v jejich blízkém okolí se chovají jako hovada (teda kromě mně) a ženský jako krávy (samozřejmě že kromě mně, opět). Malé děti mají ještě jednu odpornou vlastnost, tou je prazvláštní způsob vytváření superpozic harmonického mechanického vlnění o vyšší kmitočtech, který by dokázal ne jednoho pěkně vytočit, ale i skutečně nasrat (osobně si myslím, že Listina práv dítěte byla druhá největší chyba lidstva, hned po nápadu udělat akční seriál s ženskou hlavní superheroinou (pozn. autora: tím nemám na mysli seriál "Dotek anděla", ten je vcelku "zá-bav-ný")). Kromě již dvou zmíněných odporných vlastností mají malé děti další důležité charakteristiky. Jsou malé (to si často uvědomíte, když se je pokoušíte trefit puškou), jsou hyperaktivní (obzvláště když je týráte... a ony se brání), jsou nepředvídatelné (řeknete jim, ať spontánně explodují a oni se zeptají, jestli nemáte něco k pití), jsou nezdravě zvídavé (zvláště v oblasti lidské reprodukce) a hlavně jsou to malí_zasraní_parchanti™, co maj bejt ve škole, ne? Kurwa!

  Tyrella se podívala radostně z okna. Zbývalo jí ještě tolik práce a tak málo času. Rozzářila se radostí ještě víc. Ve dveřích se objevila její nevlastní sestra. "Co se tak radostně gebíš?" "Mám spoustu práce a práce je radost přeci." odpověděla usmívající se Tyrella. "Komunisti zasraný," procedila mezi zuby nevlastní sestra a vymočila se na podlahu, aniž si sundala kalhotky. Dubové prkno rázem zrezlo a zazelenil se na něm jetel. Bílofialová kráva s nápisem na boku se se zabučením sehnula a započala proces přežvykování. Po chvíli se kráva proměnila v macechu. "Čemu se tak gebíš, Tyrello?" Sluneční hodiny odbily poledne. Tyrella pohlédla na spoustu práce která jí ještě čekala, pak na macechu a rozgebila se ještě víc. Potom si popotáhla dalšího šluka z tlustého jointu marihuany. Pes na dvorku se právě chystal ojet další slepici. Slepice mu přidržela. Tyrelle to nepřipadalo divné. Ve dveřích světnice se objevila cizí postava a podala si ruku s růžovým slonem. Slon zazpíval, že večer na zámku se koná ples, na kterém si princ vybere svou nastávající. Z krbu vylezl jakýsi prošedivělý dědek v červeném a omlouval se, že si spletl dveře. Po chvíli se světnice vylidnila a Tyrella se stále gebila. Sedla si na dýni a pozorovala skrz strop modrou oblohu. U okýnka se objevil holoubek a chystal se na Tyrellu promluvit. Sotva začal, dobře mířená rána kladivem ho přerušila. Úplně. Pak byl bál a spousta levného alkoholu. Prince okouzlila ladná pirueta zvratků, jimiž ho stále se gebící Tyrella obdařila. Princ je lačně hltal a dokonce snědl i jeden Tyrellyn střevíček. Odbila půlnoc a nic se nestalo. To je celé..... tak asi takhle nějak by vypadala ReMortova verze Popelky. Avantgardní a impresionistické, co?

  Hmm.. hmmm.... nechybí tady něco? Jo! O čem to vůbec bylo (nebo nebylo). Tak to si přečtěte u M.O'Lira (ale pozor, ať vás neodradí jeho skvostná kombinace brčálově zelené a kanárkově žluté, to je fakt jen pro silné žaludky)

  Šlus.


  PS: Děti mají být opravdu ve škole, i ty Bublino a Kubo.

  PPS: Všimli jste si, že zde vůbec nepadlo jméno jisté hl. hrdinky™? Dobrý, co?

XXXI. III. MMI E.H.
Kritika: XWP411, Daughter of Pomira

  Tak na tuhle epizodu jsem se opravdu (ne)těšil, protože je opravdu plná _kouzel™. A ne ledajakých, ale těch nehorších, nejpodlejších a nejzákeřnějších, na které byste se báli pomyslet i při preventivním posedu na přesvětleném záchodě se staženými kalhotami a zcela ověnčeni ochrannými amulety rozličných náboženství. Nejhorší _kouzlo™ je, že Xeninka si jakýmsi záhadným způsobem vzpomíná až do minulosti úplně někoho jiného, protože její vlastní tohle být nemůže (záležitost ohledně setkání s Hordou). Nejpodlejší _kouzlo™ je, že z původně "predátorské" komunity Hordy se vyklubala komunita květinových dětí a stromy objímajících hipíků konzumujících cereálie a bílé jogurty s bifidogenní mikroflórou (a možná i mikrofaunou a mikroskopou) (prostě tohle je úplně jiná Horda než ta z "The Price"). A nakonec nejzákeřnější _kouzlo™ spočívá v tom, že pokud jste si dosud mysleli, že Gábinka-děvenka moje starostlivá už nemůže být větší the Kráva™, tak tahle epizoda dokázala něco neuvěřitelného a z Gábinky-děvenky mojí starostlivé učiní the ABSOLUT Krávu™, která nejenže blbě vypadá, ale i blbě kecá (namísto původní Gábinky-upovídané bardkyni (samička od barda - poutulného pěvce) a sidekickyni se zde zjevuje Gábinka-děvenka moje starostlivá jako sociáně-psychoterapeutické koordinátorka až nadlidsky prahnoucí po Nobelově ceně za vměšování se do cizích záležitostí a obtěžování). Na druhou stranu zase _kouzla™ mají jeden pozitivní účinek, když si nebudu ani moc vymýšlet a jen stroze popíšu děj, už samo o sobě to bude velmi zábavná a konstruktivně kritická kritika.

  X a G se skrývají před pár členy Hordy a X si vymýšlí vzpomínku na první setkání s Hordou (poprvé s ní bojovala v díle "The Price" a ještě předtím poprvé s ní vlastně bojovala její armáda za doby Xeno-Temna). Okolo proběhne M a následují jatka. X v poslední chvíli zachrání V/P (V/P znamená Vanessa/Pilee, vůbec to nemá nijakou souvislost s nepěkným seriálem V.I.P. s pěknou hl. představitelkou™ P. Lee-A.) před úmrtím v rukou M. M se víc než diví, jak to, že ho někdo drží za ruku (asi kolem nich proběhl se zavřenými oky (a just tam nenapíšu očima)). X najde The Thing™ a sociální drama na pozadí zuřivé války může začít. No, jenže žádná válka není, takže to sociální drama se obehrává pouze na pozadí (koho, to fakt netušim). Přesun do města. X a G vyhledají R a jeho ženu, řeknou jim, že viděli V/P jako sympatizantku s Hordou. R řekne, že V/P byla před lety unesena a oni už si dávno mysleli, že je ve stavu To Be Dead™. G se vytáhne s myšlenkou, že V/P přivedou k nim zpět a rodina bude zase po hromadě a budou Happy™. Přesun do části Save Private Ryan aneb Zachraňte tu čubku Vanessu. Záchranné práce probíhají celkem v poklidu za vcelku běžných a předpokládaných rušivých situací, které X opět celkem v pohodě zruší, takže vlastně ani nikoho neruší a pak zase záchranné práce probíhají celkem v poklidu za vcelku běžných a předpokládaných rušivých situací, které X opět celkem v pohodě zruší, takže vlastně ani nikoho neruší a pak zase záchranné práce probíhají celkem v poklidu (jejda hele, ňák se mi to zacyklilo). V/P je zpátky doma, ale první sociální potíž, V/P o sobě tvrdí, že je Pilee, dcera náčelníka a ne Vanessa, dcera R. Dále tvrdí, že náčelník si pro ni přijde a všem ostatním zaviruje servery. Domobrana chce Total War™ a X tedy vyhlašuje Totální Nasazení™. G se stále, ostatně jako v průběhu celé epizody, chová jako ABSOLUT Kráva™. Ráno je Horda před branami, ale místo Total War™ se to zvrhne v Total Mírové Vyjednávání o Míru™. To však přeruší M a chce rozpoutat původní plán Total War™. X mu několikerým použitím příkazu KillGLWindow(); poškodí dynamické knihovny a M se shutdownuje. V/P zapůsobí jako Netscape Communicator mezi znesvářenými stranami a nakonec jsou všichni jedna velká rodina. Rodina Pomiry.

  Tak, to už je dost, že je konec a že už nikdy o této epizodě neuslyším a neuvidím a neucítím.

  Hurá!!! Šlus.


  PS: Molirovo ohodnocení, že jde o "průměrnou Ercylovskou epizodu, která ve Xeně IMO nemá co dělat..." považuji IMO za až příliš nadhodnocené, neřku-li úplně zcestné. Je to íčovina s velkym P!

XXIX. III. MMI E.H.
Kritika: XWP410, Key to The Kingdom

  Jedno staré moudré lidové hodně staré a hodně moudré a hodně lidové rčení ve tvaru pranostiky říká, že když nejde o život, jde o hovno. Ne moc staří, ne moc moudří a ne moc lidoví tvůrci této epizody říkají, že v této epizodě o život rozhodně, ale v žádnémanijednomjediném případě nepůjde. Tak o co tam tedy jde? O ...(teď jste si asi mysleli, že sem napíšu o hovno, ale ne)... nejde tam o život. Nejde o život X-uchtě™, páč ta tam svoji pěknou prdelku zhmotní až na samotný začátek konce. Nejde zde o život G-rávě™, neb ta tam pro jistotu svou prdelku zhmotní až po konci konce. Nejde o život A-olovi™, i když ten tam svou prdelku má po celičký děj. Nejde o život J-uchtovi™, i když ten tam taky svou prdelku vyšpuluje. A už vůbec nejde o život M-íče™, přestože i ona zde má svou prdelku včetně rozkroku.

  Jak by napsal M.O'Lir. Synopse (to je dobrý slovo, fakt by mně zajímalo, kde ho zbufnul): A-ůl™ se nachází v kvantovém stavu vloupávání (docela by bodlo se zamyslet, kolik epizod s A-olem™ nezačíná tím, že se nachází někde ve stavu vloupávání (možná že by se daly spočítat na jednom prstu, maximálně dvou)). Stav vloupávání pokračuje. A-olova™ vtipná hláška. APLAUS. Stav vloupávání dokončen. APLAUS. Zhmotňuje se prdel budící vizáž X-uchty™. A-ůl™ pod vlivem deliria dobroty zahazuje lup. Přijde druhá prdel včetně svého majitele, J-uchta™ a vysměje se mu, že prdel budící vizáž X-uchty™ je M-íča™ a že lup zahodil zbytečně. Obě prdele dostanou po prdeli a přes držku. APLAUS. Úvodní titulky. APLAUS. V hospodě vysvětlí Joxer Autolycovi, že se s Meg pokouší ukrást Athéninu korunu. (Tato věta je zcela okopírována z M.O'Lirovi synopse, a rozhodně mi to jako porušení autorského zákona nepřipadá). APLAUS. J-ucht™ a A-ůl™ "přepadávají" sběratele (ne známek, ale daní), M-íča™ budící vizáž X-uchty™ jim to "překazí" a "zažene" je do pryč. Velmi vtipné. DVOJITÝ APLAUS. M-íča™ se nabízí, že bude bránit hrad a nechává se odvést do hradu. Tam stále budí vizáž X-uchty™ a při historické prohlídce kulis (čti starověkého pevnosti), označkuje (nerozuměj, že zvedne nožičku a očůrá si to jako pejsek) místo s "klíčem" k Athénině koruně a vpustí do kulis A-ola™. Pak následuje téměř divergující parciální derivace plánu podle času (pro sprostý lid: nečekaná změna plánu) a M-íča™ nechá A-ola™ zatknout. APLAUS. Sama pak krade "klíč" v podobě koňské kobližky, nebo to bylo dítě, no každopádně něco takovýho (pozn. autora: nemějte rádi vše, co vám vyleze z těla spodem, nemusí to vždycky vonět). Chůva shledává, že koňská kobližka v podobě dítěte byla unesena, ale zapírá. Chůva jde do vězení za Autolycem a říká mu, že se Meg musí dozvědět o tajemství dítěte. (Tak tuhle větu jsem taky sprostě od M.O'Lira okopčil, a pořád mi to ještě jako porušení autorského zákoníku nepřipadá. BTW, tady má M.O'Lir bug (tj. brouk), chůva neříká, že se to musí dozvědět Meg, ale Xena, to jen tak na okraj) (ještě k tomu okraji, kdyby to řekla Meg, tak by pak bylo docela divné, jak se to dozvěděla Xena, ne?). A-ůl™ prchá z vězení. Velmi vtipné. DVOJITÝ APLAUS. M-íča™ se laská s koňskou kobližkou a z J-uchta™ se stává DARTH VADER (no ne docela, teda vlastně vůbec, ale ta jeho helma). No dobře, stává se z něj jen hrdý adoptivní otec (pro méně chápavé, "vader" je holandsky "otec") (no a ještě jedna polská kapela, kterou M.O'Lir nezná). A-ůl™ pátrá po obou prdelích. A nachází je. Hradní garda pátrá po obou prdelích. A nachází je také. Bitka. WOW. KABOOM. APLAUS. WOW. WOW. APLAUS. KABOOM. APLAUS. APLAUS. WOW. KABOOM. Koňský koblížek ujíždí na válečném voze (todle nekomentuju, páč pro to nemám slov). Tři prdele jej pronásledují na dvou bujných ořích (fortuněžel pouze jednoprdelních). Na konci pronásledování jej dopronásledují a přestanou pronásledovat. Během pronásledování dvakrát APLAUS. APLAUS. Večer plný přebalování a Sama-Doma-oidních scén. Jediným smyslem těchto scén je, že kobližkova prdel jim na plenu vyprdne mapu k Athénině koruně. APLAUS. Podle mapy se všechny tři prdele odeberou do prastarých kobek (ani se mi nechce komentovat skutečnost, že když jsou u města jediný kobky a všichni ve městě pátrají po Vzácném předmětu™, tak je mapa zavede zrovna do kobek. Inteligentní, co?) Tři prdele chtějí otevřít bránu ke koruně, ale své prdele zhmotňují vojáci. Bitka. Koblížek využije Sílu MegaZordu a transmutuje se do kinga (ne B. B. Kinga, ani ne v Majkla Džeksna: King of Pop, jen v docela obyčejného krále). Pokračování bitky. WOW. KABOOM. APLAUS. WOW. WOW. APLAUS. KABOOM. APLAUS. APLAUS. WOW. KABOOM. Objevuje se skutečná Xena, kterou vyhledala chůva, a poměrně rychle bitku ukončí. (A sakra, už zase. Tahle věta je taky prachsprostě ukradnutá samotnému M.O'Lirovi a furt se mi to zdá málo na porušení autorského zákoníku. BTW zde je vyvrcholení M.O'Lirova bugu, protože když by to chůva řekla Meg, proč by se tam objevila Xena s tím, že jí to řekla chůva, he? (škoda, že až si to M.O'Lir opraví, tak už to nebude vtipný)). BitterSiute-oidní (čte se to stejně jako bittersweet-oidní, tedy hořkosladká) cukroušská scéna o králově sebeuvědoměním a zalitováním svých činů v minulosti páchaných. APLAUS. Teď by asi měli být všichni happy. Ještě ne, hupky šupky na hrad a finální bitka se zí ívl džen'ral™. Tak a teď už jsou všichni happy. Jen já ne.

  Tak co? Už mi věříte, že tu vůbec nešlo o život. Ale o ...

  Šlus.


  PS: Tak toliké použití slova prdel v jednom článku jsem ještě neměl. WOW.

  PPS: Ještě k tý holandštině, "aftrekken" znamená v holandštině "udělat se sám" (podobnost se slovem "Trekkies" je čistě náhodná) (Fakticky).

  PPPS: Doufám, že podle velkého počtu APLAUSů jste pochopili, že se jednalo o komedii. Teda aspoň M.O'Lir to tvrdí. (to je fakt naposled co se dneska navážím do M.O'Lira)

XVIII. III. MMI E.H.
Kritika: XWP409, Past Imperfect

  Dneska nemám moc času, takže to maximálně zkrátím a zestručním. Celá epizoda by se zase dala zařadit mezi již velmi početnou skupinu epizod a lá "Sedm Statečných" (15 už je docela hodně, ale zase na druhou stranu ze 77 zatím odvysílaných epizod to činí 19%, což je zhruba každá pátá, to se docela přežít dá za předpokladu, když připustíme, že hlavní náplní lidového hrdiny je ochrana lidových vrstev před vrstvami méně lidovými), ale to už rozpitvávat nebudu. Dalším faktem, který se negativně projevil v této epizodě, je tzv. Kolizní_efekt_postupně_se_odhalující_minulosti_lidového-hrdiny™. Než ho objasním, uvedu dva základní principy existence lidového hrdiny. Prví spočívá v tom, že autor si svého hrdinu dobře promyslí, definitivně a propracovaně mu nadefinuje jeho minulost a v dalším se soustředí hlavně na vývoj své postavy a její reakce v různých situacích (méně používaný systém, jednorázové a smysluplnější záležitosti). Druhý přístup spočívá v tom, že autor představí již plně vymakaného hrdinu s ne moc jasnou minulostí a další dění spočívá v posílání hrdiny do více méně souvisejících situacích a postupném poodhalování jeho minulosti (v drtivé většině využívaný systém, rozvleklé a komerceplnější záležitosti). A právě v tomto druhém systému se téměř vždy objeví Kolizní_efekt_postupně_se_odhalující_minulosti_lidového-hrdiny™, tj. s postupně vyplouvající minulostí hrdiny, vyplouvá i čím dál víc rozporů v jeho minulosti. Ty jsou hlavně způsobeny dvěma faktory: autor pozměňuje minulost podle přání poptávky (fanoušků) a nebo autor pozměňuje minulost z důvodu, že chce hrdinu dotlačit někam jinam, než bylo původně zamýšleno.

  Stručně k ději. X-tým™ brání jednu podělanou díru (čti starověké město) před až příliš dobře vedenou armádou. That's all. Všechno je to prošpikováno flashfronty (vizemi do budoucnosti (tedy spíš stále dokola se omílající jednou vizí)) a flashbacky (vizemi do minulosti (známé spíš pod označením vzpomínky)). X-flundře™ se zdá, že způsob vedení armády jí je velmi povědomí a postupně odhalí, že je to přesná kopie jejího dřívějšího způsobu obléhání Korintu a že celou armádu vede její bývalá služebná Latrína (tedy rodiče jí museli hodně nenávidět, když se jim narodila (ale bohové se smilovali a změnili ji první písmeno z 'L' na 'S' a v seriálu už dále vystupuje jako Satrina)). No, nemám moc času, tak to zestručním. Nakonec to všechno dobře dopadne (teda jak pro koho, ale pro X-tým™ jo, to by přece nebyl příští týden další díl, že?).

  A to to sviští, už jsme u závěru. Drobné a nepatrné blbůstky přeskočíme a vrhneme se hned na působení Kolizního_efek..._...rdiny™. Jedním z výsledků působení tohoto efektu je, že dříve proklamované "nejutajenější tajemství - Xenin syn Solan", které kromě X-flundry™ (matka, kupodivu), Boriada (otec, kdo ví jestli) a Kaleipa (otčím, tade je to jisté), absolutně nikdy nikdo neznal, tak nyní se objevují stále další a další postavy v X-flundřině™ minulosti, které to věděly víc než dobře (v AITST Alti a Anokin, nyní Satrina a všichni bývalí Xeniny vojáci, co ji viděli vlézt do stanu samotnou a vylézt s v pokrývkách zabaleným harantem (nevěřím tomu, že by byli natolik tupí, aby jim něco nedošlo)). Druhým a o to tragičtějším důsledkem tohoto efektu je, že z prvotní X-flundry™ - absolutní drsňačky (tzn. že všechny záporný věci dělala sama a vědomě, jak to bylo prezentováno v začátcích seriálu) se s dalším vývojem stává vlastně jen nebohá oběť neblahých okolností, které se jaksi odehráli kolem ní a jí byli jen neprávem přiřknuty. Je smutné sledovat, že z opravdu povedené temné minulosti se stává telenoveloidní břečka hořkosladkých blábolů o romantických nesmyslech (teď už jen zbývá, aby natáčení přestěhovali do Venezuely a X-flundru™ přejmenovali na slečnu Xeňoritu a Boriada na Don Pedro Boriadolfo).

  Fakt už musim končit. Šlus.


  PS: Na ňáký PS dneska seru.

XVII. III. MMI E.H.
Kritika: XWP408, Crusader

  Na jedněch stránkách jsem si v prewiev k této epizodě přečetl, že má jít o epizodu vážnou. A kupodivu taky šlo, byla to opravdu vážná zhovadilost®. A to vážná zhovadilost® se všim všudy, tj. vůbec nic zajímavého se tam nedělo, dialogy byly ve stylu nesmyslných omílání obecných nic neříkajících frází a lá "Dotek anděla" a "Barvy lásky" dohromady, stále dokola se opakující scenérie a víc než kdy jindy to působilo dojmem, že "amerikánsky konzumní přístup" si najde cestičky i do míst, kam císař pán musel chodit sám (tj. pokud masové kultuře podáte správně masovo-kulturně zabalenou sračku vytaženou z míst, kam i císař pán chodil sám, masová kultura ji zblajzne i porcí kašovité stolice a červené řepy navíc). Asi do třicáté minuty jsem si myslel, že jde o "blbý vtip" typu, Celesta: "Taky bych chtěla mít ocásek, abych jím mohla vrtět.", Tess: "Hahaha." (tohle je z "kouzelného" seriálu "Dotek anděla"), kde se spíše než nad humorností a ironií usmíváme nad ubohostí a trapností s pusou otevřenou v úžasu, jak tohle mohlo být zplozeno myslícím jedincem. A ve třicáté minutě, kde G-brécu™ osvětlují (jak jinak byste chtěli nazvat proces, kde do ní vstupuje 'Světlo' a ona to 'Světlo' přijímá), se fortuněžel potvrdilo, že to není "blbý vtip" ale vážná zhovadilost®, která se už zdála, že se v poklidném tempu prostoduchosti dovleče až do čtyřicáté minuty a bude šlus. Ale chyba lávky. Po třicáté minutě se kupodivu celý děj zlomí (tzv. breakpoint a nebo možná division by zero) a z pod pozlátka vážné zhovadilosti® na nás vykoukne něco, co bych už vážně nečekal, pár minutek smyslu s celkem rozumným myšlenkovým poselstvím (což se až zas tak často neděje a proto díkyfortuně i za těch pár minut).

  What tam asi dneska šlo about? Na zelené pláni, pod úpatím šedavých hor, zmítané silnými větry (ne, nejsou to pověstné sluneční větry) se blíží cizinec na 3D koni zahalený od paty až k hlavě (kromě kukadel). Potkává vojáka a pár obyčenských lidiček, jak prchají (autoři se nenamáhali to ošetřit, prostě prchají a je to). Ti záhadnému cizinci sdělí, že dole v údolí je bitva. Cizinec neváhá, našlapává svého 3D koně a na plný plyn se řítí. A dořítí se až do údolí, kde náš hrdinný X-tým™ mlátí do všeho, co se podařilo sehnat jako kompars. Při mlátičce s X-buchtou™ přijde o roušku přes ksicht a ze záhadného cizince se vyloupne záhádná N-bréca™ (má až moc gabrieloidní vzhled, první důvod, proč být nesympatický), původně Najara (z ní by bývala byla skvělá záporačka, jako třeba Callisto (zdravíme ReMorta), Alti (zdravíme SeXenu) nebo Gabriela (zdravíme sousedovic malého Mireka), kdyby to nebyla neskutečná samička tura domácího). Té se podaří přemlátit G-brécu™ a už už se ji chystá proklát mečem, když se náhle zarazí (asi jako prdy) a nebodne. Všichni jsou zvědavý What's goin'on?! N-bréca™ je poprosí o odpuštění, že došlo k nedorozumění (důvod, proč si položit otázku "He?!"), chvíli mele něco o 'Světlu' a pak se nachystá k odchodu, nakonec se však otočí (po scéně, kdy rozpřáhne ruce a chvíli se opaluje) a požádá je, jestli s ní nechtějí šířit 'Světlo' proti jistému banditovi a překupníku s otroky. X-tým™ rozporuplně přijímá. Zhovadilejc to už snad ani začít nemohlo. Večer v táboře po františkonedvědoidním (to není žádná skrytá narážka proti někomu) sborovém přezpívání pozitivněoptimistickobudovatelskéaSvětlošiřitelské písně (to je taky doba, kdy si člověk klade otázku "He?!") začne N-bréca™ své pozitivněoptimistickobudovatelskéaSvětlošiřitelské keci (až příliš gabrieloidně mírumilovné, druhý důvod, proč být nesympatický), ze kterých je G-bréca™ nadšená. Druhý den se jde s "armádou" (opravdu považuji užití termínu armáda pro tucet vymaštěných hovad jako hodně přestřelený) zabránit vyrabování vesnice. Banditi jsou pochytáni a můžou být vystaveni N-brécinu™ pozitivněoptimistickobudovatelskémuaSvětlošiřitelskému působení na jejich morální cítění (už tam chyběla jen Tess, Monica a dělání cink). V této chvíli si člověk pokládá ne otázku, ale oznamovací větu "To snad nemyslej vážně". Ale myslej a ještě přitvrděj. N-bréca™ se vytáhne s plánem, že založí Hospic (nikdy jsem zde nechtěl nadávat na překlad, protože by to bylo zbytečné, ale KTEREJ ČURÁK URBÁNKOVI NAKUKAL TENHLE VÝRAZ!?!?!? (se divim, že ještě místo výrazů 'hospoda' nepoužívá 'McDonald' a místo 'hostinský' 'vedoucí partnerské pobočky McDonald, provozovna xyz')). Tím si G-brécu™ nadobro získá (svými gabrieloidními názory se až příliš skamarádí s Gabrielou, třetí důvod, proč být nesympatický). Na ráno se chystá finální výpad na hlavního padoucha a X-buchta™ se rozhodne (jsou to rozvleklé důvody a tak je vynechám), že potom zmizí se scény, aby byla G-bréca™ v Hospicu (KURVA!!!) happy. X-buchta™ v noci zmizí (jde vyřídit šéfa banditů a nadobro zmizet). Je ráno, sluníčko svítí, ptáci řvou, kytky smrděj a vzduch není zrovna moc votrávenej, co víc si přát, a tak optimisticky rozpoložená G-bréca™ (pod vlivem vidiny Hospicu (KURVA!!!)) do sebe nechá s N-brécinou™ pomocí vstoupit 'Světlo'. Tuto hipíkoidní scénu plnou květin, slunce v duši a skupinového (sexu ne, sakra) zpěvu o 'Světlu' a o 'Něm' raději neokomentuji, protože to leží mimo oblast lidského (tedy mého) chápání (aby to člověk pochopil, musí být asi totálně retardovanej). Tímto kouskem se autorům podařilo vyrovnat takové seriálové elitě, jako například "Dotek anděla", "Kassandra", "Barvy lásky" či "Sváteční slovo" a "Křesťanský magazín". Díkyfortuně však nyní přichází zvrat (scénarista si asi zadělil nulou a sestřelil předchozí proces, protože od této chvíle se to zase začíná podobat akčnímu fantasy seriálu). X-buchta™ se od šéfa banditů dovídá, že 'Světlo' roznášené N-brécou™ má také svou 'Temno' obnášející stránku. A jde si to s ní vytmavit nebo vysvětlit, jak komu libo (je zajímavé, že ač jsou to opozita, obě mají stejný význam). Nachází ji ve vesnici a začne se s ní ...bojovat. A ejhle! Dostává přes držku (díky G-bréce™ jen přes ni, páč kdyby dostala i na zadek, tak to už by nepřežila). N-bréca™ a G-bréca™ mizí. X-buchta™ se switch on, přepočítá si paměť, naloaduje OS, vyplivne zub, mood nastaví na pretty fuckin' far from OK a veselou písničkou ("Ram your religion so far up your ass, till it becomes just a thing of the past, trample the cross and you cave into hate, Bible basher, I'm destroying your faith") na rtech jde poschazovat všechny 'Světlo' velebící procesy. Vypátrá N-brécino™ ležení, zatemní osvětlenou G-brécu™ a vychytralým plánem přelstí N-brécu™. Slaďoušký keci v závěru už mohli být vystřiženy, ale nemůžeme po autorech přece chtít modré z nebe (nebo alespoň hnědé ze zadku).

  Jak to celé shrnout? To je, oč tu běží. A ne žádné nesmyslné být či nebýt. Přestože celé se to dá shrnout jako vážná zhovadilost®, má to i své světlé (smutné je, že jen velmi krátké) momenty. Tak předně, již v úvodu zmiňovaný smysl. Ke konci se v celé své kráse obnaží základní princip všech monoteistických zcírkvizovaných náboženství a to je, zadeklarování dogmatu o absolutní a jediné "skutečné" pravdě vedoucí ke světlu (moudrosti, lásce, poznání, štěstí, věčnému životu, osvícení, naplnění, doplňte si co chcete), která je otevřená jen pro (tady už to trochu skřípe) nepochybující a nemyslící (rozuměj pro ty, jež přijmou danou pravdu jako vzor chápání a už se nehodlají zabývat přemýšlením nad vlastními empirickými poznatky, neboť to činí církev za ně a vzdají se práva rozhodovat sami za sebe, neboť to taky činí církev za ně, čímž se stanou "skutečně svobodnými" a navíc morálně nadřazenými nad nevěřícími) a každý, kdo jen trochu pochybuje nebo myslí, musí být okamžitě zkonvertován na tu "správnou" stranu (ať už způsoby (nebo zbraněmi) konvenčními či nekonvenčními). (Marně mi kane na mysli otázka, co je jim do ostatních? Proč je nenechaj na pokoji? Ale to sem tahat nebudu, to je úplně jiná liga a úplně jinej sport.) Jinými slovy, "On" miluje všechny bez výjimky, pokud jsou dostatečně mrtví. Tím autoři docela trefně poukážou na zajímavou otázku, jestli "On" je skutečně to pravé ořechové? Další světlý moment je, kdy X-buchta™ prozře a pochopí, že G-bréca™ je irelevantní (kdo má pořád poslouchat ty její hlody) a konečně se rozhodne ji opustit (škoda jen, že jí to nakonec nevyjde). A poslední světlý moment je, že superneohrožené hrdince někdo konečně pořádně rozbije tlamičku i s úsměvem (nerozbije jí sice úsměv celý, ale i ta malá část v podobě vyraženého zubu se počítá). Pak je tu i celá škála tmavších momentů, ale na ty už nejni čas a ani nálada.

  Šlus.

  Ale to mám přeci říct já. Tak to řekni.

  Šlus, kurva.


  PS: Bylo by docela hezké, kdyby scénáristi konečně napsali něco, kde nebude G-bréca™ za krávu (to už všichni víme), ale kde se taky představí jako smysluplný charakter nebo popř., kde Renda nebude působit tak telenoveloidně, ale taky trochu jako herečka.

XI. III. MMI E.H.
Kritika: XWP407, Locked Up and Tied Down

  Úvody už mně psát nebavěj, tak se dneska na ně vyseru (ale jen částečně, páč i tohle se dá považovat za jakýsi úvod, ne?).

  Hmm, ale něco málo bych asi naspat měl. Tato epizoda se dá zhruba rozdělit na čtyři části: AllyMcBealoidní část (ten stupido-šeredoidní seriál se samičím skeletonem v titulní roli hlavního samičího skeletona), krimináloidní část (po vzoru akčního filmu staršího data se Sly Stalonem v roli vězně, kterej nechtěl mít prdel plnou semene, tuším, že se to jmenovalo: 'O vězni, kterej nechtěl mít prdel plnou semene' a nebo to bylo 'Kriminál'), všichnijsmehappyoidní část (tady mně nic nenapadá) a titulkoidní část (téměř všechny filmy co jsou, s výjimkou těch, které na konci nemají titulky, tzv. filmy, které na konci nemají titulky).

  Abychom něco nevynechali, vezmem to pěkně od začátku. Předehra k AllyMcBealoidní části. Hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ a G-samička bojovnice's little bitch-buchta™ jsou v lese (ani nebudu rozebírat, kolik epizod začíná tím, že zrovna tyhle dvě jsou v lese a někdo se k nim blíží) a blíží se k nim šest mužů, boj, šest mužů hledá na zemi drobné a bolestivě při tom skuhrají. Hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ vyzvídá na jednom, co kurwa chtějí. Ale ukáže se, že ti muži jsou v právu a s platným zatykačem ji přišli zatknout (nebojte se, ten zatykač nevydal soudce Dredd, protože jinak by, za prvé, nebyl platný, za druhé by si pro ni došel sám a za třetí by to potom označil jako nehodu a my bysme měli po samičkách) za vraždu samičky jménem Thallasa. Hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ se nechá pokorně zatknout (slepice) a my se přesouváme do AllyMcBealoidní části. -Opening credits- U soudu. Thallasina matka dojemně, srdcervoucně a hodně telenoveloidně popisuje svou dceru (prostě furt dokola mele o tom, že byla světlo, byla světlo a když je opustila, už nebyla světlo). Pak ňákej hipík podává svědectví správným americkým způsobem, tj. líčí všechno dobré, co by kdy Thallasa zcela jistě udělala, kdyby nechcípla tak mladá (tj. určitě by každému přinášela mír, laskavost a lásku, za kterou by nechtěla peníze jako ostatní prostitutky). G-samička bojovnice's little bitch-buchta™ ji obhajuje také správným americkým způsobem, neustále dokola tvrdí, že se změnila a že nechat sežrat mladou samičku masožravými kraby (po masožravém dikobrazovi a masožravém králíkovi tu máme další krvelačné monstra, hmm, co to bude příště, masožravý slimáci, masožravé turbo-krysy, masožravé kytky?) byl jen takový nevinný žertík (= mladická nerozvážnost, která se občas stane každému). Soudce není Američan, pardon, debil a tak G-samička bojovnice's little bitch-buchtinu™ neprůstřelnou obhajobu nesežere a hl. hrdinku™ X-samička bojovnice-buchtu™ odsoudí k doživotí a navíc ještě na dosmrtí do kriminálu s nejvyšší ostrahou, tj. do Valdic (čti na _Ostrov žraloků), nepodmíněně bez nároku na odvolání. Nikdo odvolání nepodá (teď je osmá minuta a já jsem pojal podezření, že Thallasa možná nebude až zas tak docela mrtvá). Konec AllyMcBealoidní části. Předehra ke krimináloidní části. V přístavišti. G-samička bojovnice's little bitch-buchta™ se ještě před odjezdem do vězení setká s hl. hrdinkou™ X-samička bojovnice-buchtou™ a zlobí se na ni, že se nehájila a nechala se tak snadno odsoudit. Hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ na ni sere. Následují ňáký slaďoušký keci, na ně seru zase já. G-samička bojovnice's little bitch-buchta™ sedí v hospodě a čirou náhodou se tam objeví právě rezignující zdravotnický personál z té věznice (nějakej vágus co o sobě tvrdí, že je felčar) (není nezajímavé: Jaká je pravděpodobnost, že zrovna ze všech hospod ve městě si vybral tuhle, ve které čirou náhodou (je-li to náhoda) je zrovna G-samička bojovnice's little bitch-buchta™? (když je ta hospoda jediná ve městě, tak je ta pravděpodobnost stoprocentní - neznámý matematik)). G-samička bojovnice's little bitch-buchta™ má plán (a k naší smůle to není užít si nezávazný sex s každým koho potká, škoda). V kriminále. Vězenkyně jsou předvedeny na dvůr a velitel věznice je straší. To se mu daří, zvláště když nechá před nimi popravit ňákou brécu (oběsí ji v přímém přenosu pro vyšší sledovanost), která je pro další děj ještě trochu relevantní. Z okna je pozoruje osoba v kápy (a hádejte, kdo to asi bude). Následuje seznamování hl. hrdinky™ X-samička bojovnice-buchty™ s ostatníma brécama (netuším, proč autoři vypustili scénu s vybíráním postelí (určitě ji znáte*: "Stráž! Stráž! Stala se nehoda. Uklouz."), která by měla správně následovat jako v každém správným filmu (např. 'Natural born killers', 'Criminal' etc.) z prostředí správných kriminálů) a místo toho, aby se strhla bitka kvůli postelím, se strhne bitka kvůli ňáký slepici, kterou hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ chce ochránit - pruda. Další den. Vězenkyně se vrací z práce (odkud, he?!) a na dvoře mají nástup. Velitel s lhostejnou poznámkou o oběšenkyni: "Ta už je přezrálá, odříznout." nařídí, ať tu brécu hoděj žralokům, ale pokající se hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ se nabídne, že ji pohřbí (vidíte, že byla pro další děj ještě trochu relevantní). Následuje dojemná scéna, kdy za burácení ohlušujících hromů, temných nebes zalitých těžkými mračny drásaných oslepujícími záseky blesků, až do morku kostí prostupujícího chladného deště a žalostného zpěvu doprovodné hudby zakopává mrtvolu přímo na dvoře věznice a ještě na ní postaví mohylu ve tvaru pyramidy z nasbíraných klacků (Odkud se berou? Že by z nového Jaru) a to vše pod dohledem ze zamřížovaného okna ji sledujících ostatních vězenkyň s vlhkými očními bulvami (no to je sloh, fuj, co za prase to píše?). Další den už jde do tuhého. Do věznice přivezli materiální zabezpečení a vězenkyně je musí vykládat, ale jedna je už vysílená (má chlastat RedBull, bréca, posílilo by jí to tělo) a náklad jí upadne, hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ jí okamžitě přiskočí na pomoc (ta má taky chlastat RedBull, pro změnu by jí to posílilo ducha a nechovala by se tak pitomě jako v následující scéně). Vše zmerčí velitel věznice a začne na hl. hrdinku™ X-samička bojovnice-buchtu™ dělat bububu (tj. dělá si z ní srandu, jestli si hraje na hrdinku), ta to tak trochu nepochopí (tj. řekne mu, že ne, ale po pár vysvětlujících úderech do ksichtu pochopí, že správná odpověď měla být ano) a odskáče si to (musí vykládat celý vůz sama). Objeví se další lidová hrdinka a začne hl. hrdince™ X-samička bojovnice-buchtě™ pomáhat s nákladem. To byla veliká, veliká chyba a odskáče si to taky. Dostane tři rány bičem za neposlušnost. Ale teď už jsme přímo v tuhym. To hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ nemůže dopustit a (s bojovým pokřikem: "Viva Zapata, Viva Chiapas, Viva Mexico, Viva la Revolución") začne tam dávat každýmu do držky i přes ni (to jako přes držku). Vše ukončí až hlas postavy v kápy, aby vše ukončili. Pak přijde až k hl. hrdince™ X-samička bojovnice-buchtě™ a vysměje se jí z pod kápě do očí, aby ji nakonec odložila a ukázala, kým ve skutečnosti je, Přemkem Podlahou (teď je dvacátá čtvrtá minuta a potvrdilo se mé podezření, že někdo nezůstal dost mrtvý na to, aby byl mrtvý zcela, ano, Přemek Podlaha strhne latexovou masku ze svého obličeje a odhalí svou pravou totožnost, že není Přemkem Podlahou, nýbrž Thallasou). Thallasa pak nechá hl. hrdinku™ X-samička bojovnice-buchtu™ spoutat řetězy a uvrhnout do kobky plné turbo-krys (a už je to tady, netuším jestli jsou zrovna masožravé, ale tváří se velice Xenožravě), které ji chtějí připravit o panenství tím, že ji sežerou i s panenskou blánou. Hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ se však nenechá připravit o panenství tak snadno a řekne jim, že panna není a ať jdou pryč (přesně takhle: "Tak už dost! Slyšíte mně! To už stačí! Jděte! Zmizte!"). Turbo-krysy poslechnou a jdou pryč. Mezitím venku. Do věznice se dostává G-samička bojovnice's little bitch-buchta™ v převleku za nového vězeňského felčara. Sbalí šéfovou věznice na to, že jí může uzdravit údy, které jí ukousaly masožravý kraby (prostě jí vysvětlí, že borgský implantáty to vyřešej hned, ale má to jen dvě chyby, že nemá žádný borgský implantáty a že žádný borgský implantáty nemá). Zpět v kobce. Hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ straší turbo-krysy svým luzným zjevem. Zpět venku. G-samička bojovnice's little bitch-buchta™ hledá svou přítelkyni a co je zajímavé, prostě ji najde hned na poprvé. Zavolá na ni "Xeno? Jsi tam?" (a ať mi nikdo netvrdí, že to není slepice, když má tak blbý otázky) a hodí jí chakram. Ten se však zapříčí o mříže na víku do kobky, kde se hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ schovává před dotěrnými novináři. G-samička bojovnice's little bitch-buchta™ je chycena dozorci, předvedena před velitelku, pak je předvedena na dvůr a až nakonec je předvedena před kata, který ji dá bezplatný seskok na šibenice-jumpingu. V kobce. Hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ je zoufalá a poruší jednu ze svých zásad, nebrat mrtvý turbo-krysy do pusy, vezme jednu mrtvou turbo-krysu do pusy, napřáhne se a vymrští ji dvacet metrů do výšky až k víku, kde se mrtvá turbo-krysa nepružně srazí se chakramem, předá mu všechnu svou kinetickou energii, chakram převezme všechnu kinetickou energii do něj vrazivší turbo-krysy a přemění ji na svou vlastní kinetickou energii, pod vlivem své vlastní kinetické energie nadskočí a propadne mezerou mezi mřížemi přímo do kobky, řítí se střemhlav dolů hlava nehlava, jeho potenciální energie se přelévá v kinetickou a on neustále zrychluje, slabší povahy omdlévají, dámy vzrušeně křičí, chakram zrychluje, stále zrychluje až to budí dojem, že nehodlá zpomalit, avšak v cestě mu s bradou hrdě vztyčenou k zemi leží hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ a protože se svázaná, nehodlá uhnout, charkam zrychluje na hranice svých možností, už omdlévají i dámy, a MRD HO! Přefikne něco vejpůl a není to hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™, ale její pouta. Dámy i slabší povahy zase procitají a sledují tu vzrušující podívanou. Venku. G-samička bojovnice's little bitch-buchta™ se připravuje na svůj seskok. A skáče. Davy šílí. Podplacené publikum šílí. Cvoci šílí. Vše co má ruce a nohy tak šílí. Ale jen hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ nešílí, protože je až příliš nasraná, že nemá na šílení čas. Vrhá chakram. Chakram letí, letí, ano přátelé, letí a letí, až uletěl... Cestou však ještě stihnul přefiknuot provaz šibenice-jumpingu a G-samička bojovnice's little bitch-buchta™ je zachráněna. Zavládne všeobecný zmatek a chaos. Ostatní vězenkyně toho využívají a vypuká vzpoura. Vězenkyně mlátí dozorce hlava nehlava, úd neúd, pinďour nepinďour. G-samička bojovnice's little bitch-buchta™ a Thallasa utíkají do hlavního kanclu se schovat (co jiného byste čekali od blondýn, než to, že začnou utíkat nahoru po schodech, ach jo). Hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ zkouší použít na vzbouřené vězenkyně ten samý trik, co použila na turbo-krysy, řekne jim: "To už stačí!", ale vězenkyně nejsou tak blbé jako turbo-krysy a mlátí se dál. Nejvíc nasranou vězenkyni napadne, že pro větší efekt by mohli rozmlátit kancl, a tak se de rozmlátit kancl. Ale tam je přeci G-samička bojovnice's little bitch-buchta™ a Thallasa!!! Dámy omdlévají. Avšak hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ to ví taky, jde, ne, běží jim ku pomoci, co jí její natržená střapatice z minulého dílu dovolí a vymlátí to tam do posledního kreténa. Konec krimináloidní části. Předehra k všichnijsouhappyoidní části. Hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ se usmiřuje s Tallasou. Začátek všichnijsouhappyoidní části. Všichni jsou happy. Konec všichnijsouhappyoidní části. Titulkoidní část. -CLOSING CREDITS-

  A na nějakej závěr seru taky.

  Šlus.


  PS: Kurwa to je to dlouhý. Jestli ty recenze budou čím dál tím delší, tak je začnu vydávat knižně.


  *) pro ty, co jsou tak retardovaní a nepoznali to, tak tahle hláška je z comixu Lobo (to je comix o chlápkovi, co si nechává říkat Lobo, protože se jmenuje Lobo)

X. III. MMI E.H.
Kritika: XWP406, A Tale of Two Muses

  Wow! Tak tenhle díl byl úplně úžasnej. Na začátku leží blonďatá samička v jakési jeskyni a sladce spí. Po břiše jí přeleze pavouk, to ji vzbudí a lekne se. Ale včas se objeví černovlasá samička a pavouka odloží na skálu bez újmy na zdraví (jak blonďaté samičky, tak toho pavouka). Blonďatá samička je stále rozrušená a tak ji černovlasá samička začne utěšovat, obvede ji k jakémusi pahorku a opře ji o skálu, pak jí vysvlékne svetřík a poté jí sundá i kalhoty. Pohladí ji po vlasech a pak jí zuby stáhne kalhotky. Políbí ji na bříško a pomalu sklouzne dolů a začne jí lízat kun..... a kurwa, co se to..? a do prdele, vždyť recenzuju úplně něco jinýho. Já debil! Tohle není Xena! Kurwa! Soráč, tohle je úvodní scéna k DreamQuestu (takovej "přírodopisnej filmeček" s Jennou Jameson v roli hlavní samičky souložnice a spoustou dalších samiček v rolích vedlejších souložnic a ještě několika samečků v roli do počtu potřebných souložníků). Sakra, mně se zdálo hned ňáké čudné, že by Gábina celou dobu -NIC- a najednou pětky a piercing v klitorisu. No, ale kdyby to takhle začínalo, vůbec bych se nezlobil.

  Tak dobře, teď už teda jako že na vostro. Shlédnul jsem celý tento díl od začátku, přes prostředek (i s reklamama (ty byly docela pruda - autoři se moc nepředvedli a navíc ani v jedný z nich nebyla Lucy, takže vůbec nechápu, proč je točej a dávaj je tam, když vůbec nesouvisej s dějem)), až do konce (včetně titulků) (a to v pořadí, jak byly jmenovány). A jediné co mi po shlédnutí vrtalo hlavou, nebyla revoluční všesjednocující kosmologická teorie o původu vesmíru a jeho nejobecnějších principech shrnutých v jedné jediné vše řešící rovnici (teď nemám na mysli, že nula se rovná nule a jsme-li schopni něco/někoho položit rovno nule, pak náš problém končí (pro druhou zúčastněnou stranu definitivně)), ale byla to otázka: He?! Hned ji upřesním. Je jen několik případů, kdy si člověk v životě položí otázku: He?! Za prvé, když se probudí (po úterním sjezdu) a začne přemýšlet o smyslu života, který je vždy ztracen v mlhavém oparu (kocoviny) (jedinou výjimkou je sněžný muž, jemuž je smysl jeho života znám až příliš dobře: nezmrznout). Za druhé, jestliže se nic od něčeho liší pouze tím, že nemá bytí (neboli jsoucno), proč po nás chce Telecom neustále poplatky za věci (hlasové služby), které jsoucno nemají, věcmi, které jsoucno mají (hotovost). A konečně za třetí, pokud je smyslem života sněžného muže nezmrznout, jaký smysl mají televizní seriály (záměrně jsem vynechal i čtvrtý případ, proč žije Čubaka na planetě Endor s takhle malými mimozemšťany? Ale tato životní otázka už odpověď zná, nemá to žádný smysl). Tak můj případ, proč se mi hlavou honilo He?!, byl ten třetí. Ale než se pustím do fundovaného rozboru, shrnu děj do několika významnějších bodů (tedy alespoň se pokusím).

  Hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ a G-samička bojovnice's little bitch-buchta™ vlezou do, alespoň co tvrdí autoři, města (ve skutečnosti kulisy), které vypadá jako každé jiné město (kulisy) až na to, že se zde nesmí tančit (v těch kulisách). Hned na začátku zachrání starou kámošku Taru (to je ta příšerná bréca z "Forgiven", která měla jen jedinou dobrou hlášku a to: Gabriela: "Něco se ti nelíbí?", Tara: "Jo. Tvůj ksicht."), odsouzenou za tančení k deseti ranám bičem (BTW, vůbec netuším proč ze všech bréc, co tam kdy byly, vytáhli zrovna tuhle, když je šeredná jak pocket monster (prostě zrůdička)). Pak do města přijede ještě Reformátor (ne Fidel Castro to není), který není skutečným Reformátorem, je to převlečený Autolycus: Král Zlodějů a z jakého důvodu tam je, tak to vám neřeknu, ale nejspíš tam jeho působení nemá žádný logický důvod, tedy pokud neberete jako logický důvod to, aby tam jen tak byl (i když ono už samo bytí je docela nelogické, nehledě na to, že abyste mohli rozhodnout o tom, co existuje, tedy bytí má, a co nikoli, musíte mít nezúčastněného pozorovatele, který bude ochoten se touto otázkou vůbec zajímat, protože věci už jsou prostě takový, že je jejich vlastní bytí moc nezajímá a bytí čehokoliv jiného už vůbec ne). Jak se zdá, tak hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ a G-samička bojovnice's little bitch-buchta™ mají přesvědčit měšťáky zblbnutý místním velitelem, že tanec není věc hříšná, ale naopak. Jak to provedou je na delší popisování, tak to vynechám, ať to není moc dlouhý. blablabla...blablabla. A nakonec Reformátor-Autolycus prozře a připojí se k tančícímu davu několika lidí. Hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ nechá kolem sebe skákat G-samička bojovnice's little bitch-buchtu™ a pak ji k sobě radostně přitiskne. Tak asi o to tam šlo, šlo-li tam vůbec o něco.

  A nyní ten fundovaný rozbor a pokus o odpověď na otázku He?!. Jak jsem již naznačil, doteď zcela netuším, proč má tento díl jsoucno (tedy proč vůbec je). Z Molirovo šotr-synopse: "Xena a Gabriela přijdou do města, kde je zakázán tanec, a pochopitelně to tak nemohou nechat.", by se mohlo zdát, že půjde o další zábavně-ztřeštěnou epizodu. Ale proč tam tedy je jen jedna humorná scéna (hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ při tančení (dá-li se to tak nazvat, já bych spíš volil slovo křepčení) udělá provaz a podle výrazu v obličeji je zřejmé, že si natrhla koule ..aha, ona je samička, tak si tedy natrhla střapatici (čímž si i rozšířila pole její působnosti))? Takže máme jen jednu vtipnou scénu na celý díl. To je sakra málo. Je tedy jasné, že o zábavný díl nešlo. S mírnou dávkou datové abstrakce by se smysl děje dal naroubovat i na již notně otřepané téma "Sedm statečných". Místo nevinných vesničanů dosadíme slovo tupí měšťáci a náš X-tým je zachrání ne před bandou externích padouchů, ale před padouchy interními v podobě městské správy, která utiskuje jejich svobodu slova, vyznání a rasy nesmyslnými restrikcemi. Ale to taky není ono. Co dál? Hodně se tam tančí a je tam pár milenců, tak třeba mohlo jít o taneční love-story v duchu "Hříšného tance" (ta zhovadilá vyblitina s Patrickem S. a Jennifer G.). Ale jejich vztah se na konci jaksi vytratí do prdele a žádnej hepáč nenásleduje. Takže tohle taky ne. Možná šlo jen o taneční muzikál beze zpěvu. Ale směsici jistého skotského národních tance (ten co kolem sebe lidi furt skáčou v kmitaj při tom nohama), novozélandského bojového tance a valčíku, nelze považovat za svébytnou formu umění (no, i když ...ale ne). Takže co zbývá. Nemá to žádný smysl. Ale tomu sám nevěřim, když už to natočili, tak to přeci smysl mít musí. Třeba je jen schovanej pod pozlátkem dementnosti. A nebo že by to teda vůbec nemělo žádný smysl a byla to pí..vina o ho..ě. Hmm. ..........Heuréka!!! Přece jen jsem vyšťoural jeden burský oříšek smysluplnosti z této misky kašovitých výkalů vše prostupující demence. Třeba jediným smyslem této epizody bylo dokázat, že interní označení G-samička bojovnice's little bitch-buchty™ Xena's Little Bitch se nemusí nutně překládat jako Xenina malá děvka, ale i dalším často použitelným překladem Xenina malá kráva, protože už od začátku, přes prostředek, až do úplného konce se G-samička bojovnice's little bitch-buchta™ chová jako naprostá kráva (což dřív tak často nedělala) (ale ono i hl. hrdinka™ X-samička bojovnice-buchta™ je tam docela za krávu). Jo, to je asi ono. ...A nebo že by to vážně nemělo žádný smysl a opravdu šlo o bezduchou slátaninu masové kultury prosté jakéhokoli hlubšího myšlenkového poselství?

  Šlus.


  PS: Intelektuálové nejsou pouhý mýtus.

  PPS: Proč je tady ta předchozí věta vůbec netuším.

  PPPS: No, ještě mně napadá jeden smysl, třeba to bylo celé úmyslně absurdní. Protože podle A. Camuse je lidská existence absurdní, ale sama absurdita nemusí paralyzovat, může být výzvou k aktivní revoltě, boji proti zlu a i když sám boj proti absurditě je absurdní, může v něm člověk nalézt smysl.

  PPPPS: Vážně si dejte pozor, jestli nesedí náhodou nějaký intelektuál vedle vás.

IV. III. MMI E.H.
Kritika: XWP405, A Good Day

  Hmm, hmm ...jak začít, abych se neopakoval, protože, ať už budete souhlasit či ne, tenhle díl byl již třináctou variací na (už zase to musím napsat, sakra) téma "Sedm statečných" čili ochrana nevinných vesničanů před negativáky (no a je to tady, už se opakuju). Tentokrát však hl. hrdinka™ X-buchta™ a Bitch-buchta™ nezachraňují vesničany před cvoky (čti nějací mizerní banditi vedení o něco mizernějším banditou, než jsou všichni ostatní), ale přímo před samotnou Římskou armádou (ta na rozdíl od cvoků nechce olej ale materiální zabezpečení vojska, tedy jídlo), která na to není sama (to aby to neměla hl. hrdinka™ X-buchta™ a Bitch-buchta™ tak jednoduchý) a pro jistotu je rozdělena ve dví (no ne přesně, jedna půlka je větší). Jedné půlce (té vetší) velí Gnaeus Pompeius Magnus (106~48 př.n.l.) a druhé (té menší (pro méně chápavé)) samotný Gaius Iulius Caesar (100~44 př.n.l.). To neznamená že by Caesar či Pompeius chtěli získat nehynoucí slávu dobytím nějaké zavšivené díry kdesi v Řecku, kde lišky dávají dobrou noc, prostě tam jen tak čirou náhodou jsou, aby měla hl. hrdinka™ X-buchta™ a Bitch-buchta™ co řešit. Ne, kecám, až zas takový hovada tvůrci nejsou, mezi Pompeiem a Caesarem se vede boj za ušlechtilejší cíl, zuří totiž 'Občanská válka' a jen jeden jí může vyhrát (z čehož logicky vyplývá, že ten druhej zákonitě nevyhraje).

  Protože se v tomto díle neděje celkem nic (nic = hl. hrdinka™ X-buchta™ a Bitch-buchta™ zmobilizují vesničany a z tupých rolníků, pracující inteligence, horníků, středníků, dolníků a vůbec veškeré té proletářské a levicově smýšlející verbeže kouzlem udělají SPECNAS jednotku plnou žoldáků se schopnostmi Johna Ramba, hladnokrevností dr. Hannibala Lectora, šarmem Jamese Bonda a vychytralostí pohůnka Boldricka z Černé zmije. Pak vesničanům politicky vysvětlí, že ještě musí vypálit svou vesnici, aby Římané neměli co jíst (není mi známo, že by se Římani živili dřevěnými chatrčemi jako třeba termiti, ale tvůrci zřejmě najali schopného pyrotechnika a ten si chtěl taky přiložit své polínko do pomyslného i skutečného ohně (jé, to se mi povedlo)) a odvedou je se schovat. Potom vyvolají předčasný začátek války, vyčkají až se obě vojska dostanou do varu a pak s výkřiky "Jestli se tady ňákej zkurvenej vocas jenom pohne, tak to tu vystřílíme do posledního kreténa" to tam vystřílej do posledního kreténa (nebrat doslova, tohle je myšleno obrazně), ještě stihnou zařídit "neamerický hepáč" v podobě umřivšího otce, po kterém zbude nebohá vdova a ještě nebožejší sirota, kterým alespoň jako malou útěchu nabídnou celoroční předplatné časopisu "Žena a život" a pernamentku na pánský striptýz v nočním klubu "Vaše koule, Naše koule"), tak vám alespoň v bodech shrnu průběh občanské války:

  rok 50 př.n.l. - Caesar je jako big boss (správce provincie) v Galii (sám ji musel z podělanejch Galů vytlouct), Pompeius je konzulem v Římě a rozhodne se, že nahradí Caesara novým provinčním velitelem, avšak Caesar má své lidi v senátu (Curio) a návrh neprojde. Pak ostatní konzulové jako dočasné řešení vládní krize přenechají Pompeiovi plnou moc nad Římskými legiemi, dohady pokračují a vyústí v to, že Ceasarovi zakážou vstup s jeho armádou do Říma. Z Říma uteče k Ceasarovi Marcus Antonius a vyzradí mu, co se v Římě děje.

  rok 49 př.n.l. - 10. leden, Caesar je angry a s kultovní hláškou "Alea iacta esto" a svou armádou překračuje stoku Rubicon a jde si to na ústředí s někym pěkně vyříkat z očí do pěstí; lidi ho maj rádi (už z dřívějška) a tak se postupně jeho armáda rozrůstá. Pompeiova armáda není tak kompaktní (její lepší část je v Hispánii a větší část je na východě), tak raději vyklízí pole a vajchne z Itálie do Řecka. Neúspěšné pokusy o jednání mezi Pompeiem a Caesarem. Mezitím Caesar zlikviduje západní část Pompeiovy armády (tu v Hispánii) a pak si připravuje pole pro finální výpad na Pompeia, podmaňuje si řecký stát Massalii (jižní Galie) a v Římě se prohlásí za diktátora - Velkýho šéfa (to aby ho nikdo neotravoval).

  rok 48 př.n.l. - už ho to "finálně přestalo bavit" a přeplouvá Jaderské moře, aby to tam na Balkáně "demokraticky" vyřešil, u základny v Dyrrhachiu (Albánie) se mu to ještě nepovede, ale druhý pokus (byla to fakt "lobácká jatka" v pravém slova smyslu) u thesalského Farsalu (9.8.) už mu vyšel a Pompeius (se s hanbou, ano přátelé s hanbou plazí z boje a není to Pompeius, je to princ Jasoň) zdrhá až do Egypta, kde ho raději Egypští politici zavraždí, než aby měli problémy s Caesarem (což jen dokazuje, že už tenkrát měl tak skvělou reputaci jako např. DC-áčskej Lobo™ alias 'Velkej šéf' (to je ten, co má všechny na háku)).

  Ještě pár drobných detailů, které neunikly mému vševidoucímu oku. Tak předně byly docela opruzující "zpomalené svalové studie" hl. hrdinek při soubojích. Fakt pruda. Dále "beverlyhillsoidní romantické pohledy z vyhlídky nad městem", kdy hl .hrdinka™ X-buchta™ a Bitch-buchta™ shlíží na tábory Římských vojáků. A ještě malá drobnost, co se týká postav Pompeia a Caesara, Caesarovi bylo v této bitvě 52 let a Pompeius byl ještě o 6 let starší, takže nepovažuji za nejvhodnější volbu autorů, role těchto postav obsadit mladými sexy štramáky kousek před třicítkou.

  Šlus.


  PS: Dneska to možná nebylo až zas tak veselý, ale zase jste se dozvěděli něco z historie.

III. III. MMI E.H.
Kritika: XWP404, In Sickness and In Hell

  101, 102, 110, 116, 118, 120, 121, 123, 201, 215, 311. Tak teď si asi řikáte, "Vo co jako'de?" Ale ti více zasvěcení už asi tuší, že se za těmito zdánlivě nesmyslnými trojcifernými čísly skrývají jednotlivé epizody XWP. "No a co mi jako s tim?" řeknete si. Nic. Jen jsem vyjmenoval epizody, kde všude hl. hrdinka™ X-buchta™ a její sidekick-yně G-buchta™ zachraňují nevinné vesničany (pozn. autora: je zajímavé, že vždy když se jedná o vesničany, tak jsou nevinní, z toho tedy nutně vyplývá, že veškerý zločin se vždy musí odehrávat v městech, no, to jen tak na okraj) před ne nevinnými negativáky (to samé co záporáci, ale možná o kousíček ještě horší), ať už v podobě lidské či nelidské. Tím vším jsem chtěl jen říct, že tento díl je již dvanáctým odvarem autorů na téma "Sedm statečných", v našem případě spíše "Jedna statečná, dva zbyteční a čtyři neúčastnící se" (to jako aby jich bylo sedm) (podpozn. autora: ta třetí postava bránící pravdu, lásku a americký způsob života před lží, nenávistí a Žlutými Telecom-áky je J-bucht™: Mocný (bucht je mužský rod od buchty, to pro ty méně chápavé (takže pro všechny))).

  Jak jste už asi pochopili, celá zápletka se točí kolem ochrany vesničanů před armádou podělanejch parchantů v podobě cvoků .. ne pardon v podobě vojáků, kteří chtějí, a teď se držte, olej (ano čtete správně, žádný prachy, žrádlo, panny, ale pramen s fritovacím (tj. na fritování nepřátel) olejem (pozn. autora: doteď vlastně ani netuším, jak by se dala jeskyně se zřídlem oleje ukrást a odvést, ale to už bych chtěl asi mnoho po tvůrcích, kteří se striktně drželi hesla "Když to zbaští hloupí Američané, tak proč by to nezbaštili i právě se stromů slezlí Evropané")). A děj vypadá asi takhle: armáda přijíždí do vesnice, rabuje a odjíždí (aby mohla vyčkat do té doby, než vesničané najmou hrdinu); vesničané najímají hrdinu J-buchta™: Mocného; hrdina je najat a armáda může znovu zaútočit, ale hrdina utíká do lesa, kde zrovna jako na potvoru (to by fakt nikdo nečekal) nachází hl. hrdinku™ X-buchtu™ a sidekick-yni G-buchtu™, které (a to je opravdu nečekané) přislibují pomoc; vesnice už má tři hrdiny (J-buchta™: Mocného, hl. hrdinku™ X-buchtu™ a sidekick-yni G-buchtu™) a armáda může už zase zaútočit, rabovat a odjet (tentokráte už ne proto, aby vesničané najali další hrdiny, ale proto, aby bylo ještě co vysílat ve zbývajícím čase);(jenže toho zas tolik nezbývá a tak aby se věci hnuli) hrdinové vyráží do negativáckého ležení, udělají pár double-killů a multi-killů, pak jen zbývá souboj s bossem levelu a vítězství (jak jinak); no a ještě melodramatický závěr, hrdina J-bucht™: Mocný odmítá odměnu za obranu vesnice a s písní na rtech ("Internacionála" to není a "Intelnacionála" taky ne) odchází (to je zřejmě výchovný efekt pro malé američánky a američánčata, aby se vzdali rozvinutého kapitalismu založeném na plundrování zemí třetího světa, protože ti velcí to rozhodně nemají v úmyslu (pozn. autora: tak mě tak napadá, že tahle věta je tady celkem zbytečná a vůbec se sem nehodí, no co, aspoň bude ten článek delší)).

  Ale abych jen nenadával na tvůrčí impotentnost autorů, musím ještě zmínit snahu (i když nevím jestli vydařenou či nikoliv) o jejich pokusu o netradiční přístup k celému již značně přežvýkanému tématu. Tak za prvé, velmi zajímavý je experiment použití ošklivých a nepěkných hrdinek namísto sexy-bomb se silikonovým poprsím a ultratenkými bikinami. To rozeberu podrobněji, hl. hrdince™ X-buchtě™ přičarují vši a sidekick-yni G-buchtě™ přičarují zelenou plíseň (což mi připomnělo starou dobrou písničku od Death "Leprosy") a ještě ji nechají vypít ňákej driák, po kterym jí zcepení tlamička a sidekick-yně G-buchta™ šišlá jak maličká, a aby toho hnusu nebylo málo, stihnou si tyto fajnovosti v průběhu děje vyměnit a ještě nakazit všechno živé i mrtvé (to poslední neberte vážně, to už jsem si krapítek zapřeháněl). Za druhé, jak jsem minule zaznačil zjevnou zálibu autorů v b-hororových filmech, tak zde se její spáry zaťaly do děje taky (zde nejpravděpodobněji Slimáci, Žáby, Mravenci, Pavouci, Piraně, Želví ninjové a možná i Ptáci) a to konkrétně ve scéně, kdy nechají sidekick-yni G-buchtu™ pokousat šavlozubým a řádně nasr...m Bugsem Bunnym tedy zajícem (i když uznávám, že Bugs Bunny je králík, ale v seriálu se hovoří o zajíci). Na tom by nebylo nic zas tak zajímavého, kdyby ten zajíc nebyl šedivý (no možná to bylo způsobeno mou černobílou televizí, ale) i malé dítě ví, že všichni zajíci jsou hnědí jako čerstvé a šťavnaté hov.., no ale zase na druhou stranu, kolik hnědých zajíců je masožravých a má zuby jako upír Nosferatu. A do třetice ještě autoři vytáhnou z rukávu vychytávku nejtěžšího kalibru a kromě již celkem profláknutého lesbického vztahu mezi hl. hrdinkou™ X-buchtou™ a sidekick-yní G-buchtou™ poodhalí také lesbický vztah mezi hl. hrdinkou™ X-buchtou™ a její kobylkou nejvěrnější (i když dnes trochu nevěrnou) Argo-buchtou lichokopytnou™. No, a nechutný záběr na sidekick-yni G-buchtu™ slintající ze shora na bezmocného bojovníka snad ani nebudu komentovat, možná jen slovy jistého pána: "Je to k zblití, k zblití, k zblití, je to k zblití".

  No, na co jsem ještě zapomněl. Aha.

  Šlus.


  PS: Jediné pozitivum tohoto dílu bylo, že nebyl delší než všechny ostatní.

XXV. II. MMI E.H.
Kritika: XWP403, A Family Affair

  Hned na začátek jedno upozornění, tento díl byl taky naprosto odstrašující tím, že se v něm už objevila ta Xena's Little Bitch Gábina a to hned v DualShockovém provedení, takže si dokážete představit tu hrůzu, která po celý díl soustředěně trýznila moji křehkou dětskou mysl.

  Drobný nedostatek typu, že okolo chrámu, kde Xena's Little Bitch zdechla, se neustále od její 'smrti' motal Joxer, takže by bylo zarážející, kdyby jeho slídivému zraku unikla jak Naděje, která se odtamtud dostala, tak i Xena's Little Bitch, kterou dokonce odtamtud museli odnést nějací pohůnci a navíc ještě aby hl. hrdinka™ pronikla dovnitř a překvapila ho ze zálohy tím, že vyleze z díry, no, i když to všechno by se dalo vysvětlit tím, že je to Joxer (namátkou mně vyvstává na mysli jedna dobrá hláška z dílů již minulých; Autolycos: "Proč tu vůbec je?", Gabriela: "Pozná svého bratra.", Autolycos: "Ne, myslím na světě."), nebudu sálo dlouze komentovat. Pak už začíná první kousek typu 'Deus ex machina' (aneb 'Mille viae ducunt hominem per saecula Potidaeai'), kdy hl. hrdinku™ osvítí poznání (nejspíš super-heroinovská (pozn. autora: odvozeno od slova heroina - hrdinka, ne od slova heroin - halucinogenní opiát) prozřetelnost a nebo taky pero scénáristy) a hupky šupky do Poteidae (kam jinam taky, že?).

  Střih. Tma, starý muž hledá psa, starý muž našel psa, pes cítí netvora, starý muž hledá netvora, starý muž nachází netvora, starý muž nachází smrt, nachází ji v rukou netvora, Hádes nechce nálezné. Tma. Střih.

  Tak takhle nějak byl se dala popsat vedlejší dějová zápletka (pozn. autora: ta hlavní je setkání hl. hrdinky™ a Xena's Little Bitch, což, jak sami uznáte, k vytvoření 40-ti minutového příběhu nestačí (pozn. k pozn. autora: hlavní dějová linka se odehraje během jednominutové argentinotelenoveloidněmelodramatické scéně (podpozn. k pozn. k pozn. autora: ve skutečnosti se hl. hrdinka™ spletla (líbala se s Nadějí) a proto si líbací scénu ještě jednou zopakuje v lese (s pravou Xena's Little Bitch), kde je nikdo neruší)))), která by mohla vzbudit dojem, že se děj rozvine v nějaké tajemné noirové detektivní adventuření ve stylu SinCity® (v tomto případě SinPoteidai®). Ale skutečnost je zcela jiná, škoda, protože při prvním setkání hl. hrdinky™ s netvorem zvoucím se drsňácky Ničitel, jenž vypadá jako zrůdička z klasického céčkového hororu 'Útok z bažiny' (takový kříženec mezi Humanoalienem z Alien: Ressurection a dikobrazem, takže by mu bylo vhodnější říkat Teenage-Mutant-Ninja-Porcupine with Aversion for Sunshine & Good Super-Heroines®), divák pochopí, že se to celé zvrhne v mottu dějů klasických céčkových horrorů: klikni na několik nejbližších NPC - získej informace - kašli na informace od NPC - popadni nejsilnější zbraň - jdi do lesa - inhumuj netvora - don't worry, be happy, pro náš případ: objeví se podruhé trik 'Deus ex machina' a hl. hrdinka™ si zčistajasna uvědomí rodinné pospolitosti mezi Nadějí a Ničitelem, pak už zbývá jen najít jeho a zabít ho, jak prosté. No, a to se přesně taky stane. A na závěr to filmaři ještě navíc dorazí dojemně romantickou idylkou, kdy Naděje/matka/ (nezabila ji láva, jed ani upálení na hranici, ale bodnutí ostnem do krku ji spolehlivě vyřídilo) a Ničitel/její syn/ společně umírají v náručí toho druhého, dokud neumřou. Takže zlo je poraženo, vše je v ólraitu, všichni jsou zase v oukeji, co víc si přát? Snad jen méně dementní příběhy a méně Xena's Little Bitch.

  Šlus.


  PS: I Joxer se zdál býti v tomto dílu už nějak vyčpělý a jeho několikrát omílaný gag s omdléváním byl už tak trochu trapný, krom jiného.

  PPS: Jestliže jste z článku získali dojem, že větná stavba některých souvětí je tak nějak abstraktní, tak to se vám nedivím, já mám ten dojem taky.

XXIV. II. MMI E.H.
Kritika: XWP402, Adventures in the Sin Trade II

  Tak pěkně dnešní ráno začalo, po Disneyově Malé mořské mrše, zvoucí se Palmex ne ...mmm kurwa ...mmm jo... Ariel, se hned rozjel nějaký erotický seriál. Jedna spoře spíše neoděná samička v rádoby sauně masíruje druhou spíše úplně nahou než spoře oděnou samičku a vše z povzdálí nebo lépe řečeno ze střechy sleduje samička číslo tři, aby se, jak jsem očekával, do toho v pravou chvíli vložila a mohlo se to "pořádně rozjet". Ale co se k mému překvapení nestalo, tedy stalo, samička číslo tři neslezla ze střechy a nevešla dovnitř s dotazem: "Nepotřebujete někoho do trojky?", ale bez větších rozpaků si klidně zneužila veškerých výhod jenž skýtá radiální gravitační pole a bez sebemenšího vlastního úsilí se nechala dopadnout přímo do středu - gravitačního pole, místnosti či děje? To je vcelku irelevantní, by řekla jistá prsatá osoba v jistém seriálu. Důležité je, že dopadla. V tu chvíli jsem si řekl: "Aha! Autoři se rozhodli o trochu jiný přístup v dějinách erotického filmu." Ale následující scéna mně vyvedla z omylu. Masáž si užívající samička číslo dvě, namísto aby přibrala spadnuvší samičku číslo tři k masáži, se na ni zle podívala, oblékla se jejích šatů (velmi zvláštním trikem) a chtěla, nyní již zcela nahé samičce číslo tři, nakopat kou... kouzelně svůdnou postavu. Tedy žádný sex. Samička číslo tři popadla jakési plátno a vyběhla ven z chatrče v rádoby šatech (je zajímavé, co všechno se dá ušít během průchodu dveřmi) a utíkala mezi stromy pryč. Sakra, kde já jsem tuhle scénu jen viděl. Aha, už to mám, mít to o něco větší svaly a o něco menší prsa a jmenovat se to John Rambo, veterán z Vietnamu, tak by to mohlo být už viděno ve filmu Rambo I. A mé udivení nadále vzrůstalo. Samička číslo dvě vyběhla pronásledovat samičku číslo jedna, ale co to, ona si vesele pobíhá po stromech jako arabský nomád po velbloudích trusech za libého zvuku píšťal a bubnů. Ts-ts, to už taky někde bylo. A ano, správně, děti, to dokáže jen jediný hrdina. Kapitán Jeskyňák. Ne, děti. No, kdo to ještě zkusí? Ty? Predátor. Ano, správně. Takhle pěkně běhat po stromech, jsme měli tu možnost vidět hlavního záporáka ve stejnojmenném filmu. To už autoři docela přehnali s tím plagiátorstvím. A to je sotva pátá minuta. Teď ještě aby se objevil nějakej týpek se světáckým úmsěvem a v rukou svíral rotační kulomet M-136 ráže 7,62. No naštěstí to autoři zas tak nepřehnali a samičku číslo tři nám zachrání pro použití v dalších dílech dlouhovlasý sexy štramák, jenž nesvírá v rukou rotační kulomet, ale namísto toho svírá v nohou koně (to není zbraň, ale zvíře - živé). Tak jsem posmutněl, sakra, žádná erotika, ale prach obyčejná béčková akčňárna a navíc ještě s již použitými nápady. Ale nezanevřel jsem a vyčkával, jestli se něco ještě objeví a ono ano. Scéna, kdy samička číslo tři vyvražďuje amazonské předačky (ženská obdoba předáka ne jako že by něco předly), je plná pastí a lstí, které použil již zmiňovaný Rambo ve filmu Rambo I. Z toho plyne jedna rada pro autory, že by se neměli před psaním scénáře tolik dívat na akční b-movies, protože se pak nedokážou zcela od svých vzorů odprostit.

  O dalších prapodivných zázracích tohoto dílu (namátkou: Spider-Gabrieloidní a Spider-Altioidní scéna, Poletuchoidní závěrečný souboj mezi hl. záporákem a hl. hrdinkou včetně flashfrontoidních (flashfront - opak k flashbacku) střihů apod.) už raději nebudu psát, protože bych tím strávil zbytek dne a bylo by to jen zbytečné pouštění prdů do větru.

  Šlus.


  PS: Pokud se vám zdá, že tento článek je hodně schizoidní a nemá vůbec hlavu a patu, tak to se vám nezdá.

XVIII. II. MMI E.H.
Kritika: XWP401, Adventures in the Sin Trade I

  A je to tady, po prvním díle, první "konstruktivní zhodnocení". Tak to nebudu zdržovat a hned (se) na to vrhnu.

  Možná to bude divné začít kritiku jednou pozitivní skutečností, ale ta byla tak pozitivní, že si ji nemůžu odpustit, v průběhu celého dílu se zde ani v nejmenším neobjeví Gabriela (tedy až na ty Xeniny flashbacky, ale ty jsou díkyfortuně velmi krátké a celkový dojem dílu zkazí jen chvilkově).

  A teď už k vlastnímu dílu (jeho obsah nebudu přibližovat, páč si ho můžete přečíst na každé druhé maximálně třetí až čtvrté stránce o Xeně a někdy i na stránkách o Alti). Už na začátku jeden prohřešek autorů proti skutečnosti, od které doby si Hádes chodí kurwa pro mrtvé? Všichni vědí, jak to chodí, duše zemřelých si hledají cestu do Podsvětí sami a až dorazí ke Styxu, zacvakaj Cháronovi zlatku a už se vezou. Proč by si mělo, se ptám, Podsvětí chodit pro zemřelé samo, kurwa? He?! Snad jen aby je mohla potkat jistá řádně nasr... naštvaná hrdinka a dozvěděla se od něho "zhola nic", z čehož potom tautologicky odvodí "zhola něco" a může začít hlavní quest. Nic jiného mně nenapadá. Bod dvě, jak je možné, dostat se z Řecka do zakavkazské Rusi (pozn. autora: V seriálu sice zniňují jisté řecké a mezopotámské amazonky, ale každé malé dítě ví, že všechny amazonky, zmiňované v bájích, žily na území Kolchidy, čili v Rusku) na koni, během 50 sekund dlouhých titulků a to ještě přes POUŠŤ a v ZIMĚ a navíc aniž by si ani jednou odskočila na záchod!? He?! Nechci bejt hnidopich, ale tušim, že tohle se už nevyplatilo jistému astronomovi na dvoře Rudolfa II. Bod tři, dá se z jednoho jelena, zlaté parohy nechme stranou, ušít celý oděv na postavu standardní velikosti? A navíc z nevydělané kůže? Nejen že se v něm (v tom oděvu) bude chodit docela špatně, ale navíc bude páchanout rozkládajícím se tukem a to bych se pak samičky v něm oháknuté nedotkl ani klackem. Dále mně také zaujala hned první větší bitka, kde na ještě pořád nasr... naštvanou hrdinku zaútočí dva grázlové, hrdinka jich pak sedm pomlátí, po bitce jich sedm uteče a stále ještě jeden zbyde, aby ho mohly vše z povzdálí sledující amazonky zajmout. Proč jen se musí vždy odnikud objevovat další a další. Další zajímává záležitost se týká halucinotropních účinků koňské krve. Ale to by se dalo vysvětlit tím, že by ten kůň mohl bejt předtím pěkně sjetej a potom se dá očekávat, že se sjedete i po několika panácích jeho krve. A jako poslední třešnička na dortu byl souboj s Zuřivcem (původně Berseker). Ten zaútočí na naši hrdinku, sekne ji svým opravdu hodně zubatým mečem přes ruku, naše hrdinka se v bolesti svalí na zem a bolestivě si drží zraněné místo. To je vcelku v pořádku, až na to, že jaksi chybí všechny ostatní důsledky sečné rány opravdu zubatým mečem, jako třeba, rozervané oblečení a všude spousta krve. No, zřejmě šlo o snahu autorů zachovat hl. hrdinku™ stále sexy pro další díly, protože s potrhanou rukou by už tolik sexy vypadat nemusela. Takže hrdinka zůstala sexy a radši honem rychle titulky, aby se jí náhodou ještě něco nestalo.

  Tímto to pro dnešek hasne. Šlus.


  PS: Pro jistotu jsem raději nerozebíral chronologický vývoj hlavní hrdinky, protože by jsme se museli smířit se skutečností, že žila ve věku nějakých dvaceti pěti až třiceti let po dobu zhruba čtyř století, aby se vůbec dokázala potkat se všemi, které kdy potkala.